Czytasz: Budowa sklepu IKEA odłożona. Dlaczego?

Budowa sklepu IKEA odłożona. Dlaczego?

IKEA poinformowała potencjalnych najemców o odłożeniu planów budowy sklepu IKEA i centrum handlowego w Zabrzu.

Szwedzki gigant miał wybudować centrum handlowe tuż przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu. Centrum miało być "średniej wielkości" z galerią z supermarketem, sklepem sieci Ikea i kilkoma markami z branży wyposażenia wnętrz, a otwarcie planowane było na  2018 r. W sumie miało być około 125 sklepów. Powierzchnia najmu miała wynieść 68 tys. metrów kwadratowych,  powstać miało również 2500 miejsc parkingowych.

Decyzja o odłożeniu planów spowodowała jednak zwiększenie zainteresowania najemców powierzchniami handlowymi w innych zabrzańskich centrach handlowych. 

Inwestycja IKEA Retail oraz IKEA Centres w Zabrzu (sklep IKEA oraz centrum handlowe), w planowanym wcześniej kształcie, nie będzie realizowana. Powodem decyzji jest konieczność ponownego przeanalizowania inwestycji i dostosowania projektu do zmieniających się warunków rynkowych. Śląsk, jako region o dużym potencjale, pozostaje dla nas ważnym miejscem inwestycji – informuje IKEA w komunikacie, który rozesłała do najemców, którzy już wstępnie byli zainteresowani wynajmem powierzchni handlowych w mającym powstać w Zaborzu  kompleksie.

IKEA Zabrze to nie tylko sklep. Co jeszcze miało powstać?


Inwestor zapowiadał też budowę tam m.in. ogrodu botanicznego, amfiteatru, sztucznej plaży i fontann, miejsc do grillowania, ścieżek rowerowych i biegowych, tras dla narciarzy biegowych czy ogrodzonych miejsc dla osób z psami. W kompleksie handlowym IKEA o powierzchni ok. 87 tys. m kw. znaleźć ma się ponad 130 lokali; jedna czwarta powierzchni została już wynajęta.

Spółka Inter Ikea Centres Polska wygrała przetarg na 25,7 ha gruntu w pobliżu zabrzańskiej dzielnicy Zaborze - przy granicy z Rudą Śląską - w czerwcu 2014 r. W kolejnych miesiącach, na gruncie umowy, miasto wykonało niwelację nierównego terenu.