Czytasz: Bronią księdza redaktora. Piszą list do abp. Skworca

Bronią księdza redaktora. Piszą list do abp. Skworca

Artyści, naukowcy, dziennikarze, duchowni i politycy stają w obronie byłego redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego".

List otwarty do Jego Ekscelencji ks. abp Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, w sprawie odwołania ks. Marka Gancarczyka z funkcji redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny” opublikowano na stronie Teologii Politycznej. Podpisali się pod nim artyści, naukowcy, dziennikarze, duchowni i politycy.

 "Z bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem przyjęliśmy wiadomość o odwołaniu z funkcji redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny” ks. Marka Gancarczyka." - napisano do abp. Skworca

"Z bólem, gdyż to właśnie ks. Gancarczyk, rozwijając dziedzictwo swoich poprzedników, stworzył unikatową formułę czasopisma, łącząc rzeczy stare z nowymi. Z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem budował markę tygodnika, która przekraczając granicę diecezji katowickiej, stała się rozpoznawalna w całej Polsce, a nawet za granicą. Nagłe pozbawienie go funkcji może być interpretowane jako zakwestionowanie obecnej  linii „Gościa Niedzielnego” – jednego z najważniejszych tytułów, który wyrósł na gruncie ortodoksji Kościoła Śląskiego i jest dzisiaj cennym darem dla Kościoła w całej Polsce." - czytamy.

Podpisani pod listem z niepokojem odnotowują pojawienie się (po dokonanej zmianie) w obiegu publicznym opinii na temat ks. Marka Gancarczyka, "w naszej ocenie krzywdzących, które próbują pokazać go jako człowieka stronniczego. Ksiądz Marek był i jest kapłanem pokornym, który zawsze stawał po stronie Dobra i Prawdy, za co w 2008 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Dziennikarską im. Bp Jana Chrapka „Ślad”."

"Takie medium jak tygodnik opinii, zwłaszcza katolicki, jest organizmem niezwykle delikatnym, a na ostateczny i pożądany efekt pracuje się przez lata poszukiwań. Wyrażamy głęboką ufność, że kontynuowana będzie ta formuła i linia programowa, która dzisiaj stała się bliska ogromnej społeczności Czytelników „Gościa Niedzielnego” zjednoczonych wokół Boga i prawd wiary. "- napisali w liście.

Pod listem podpisali się:

Alina Petrowa-Wasilewicz, dziennikarka, autorka książek i laureatka Nagrody Dziennikarskiej „Ślad”;

Judyta Syrek, dziennikarka, autorka książek, konsultor podsekcji ds. mediów II Synodu Archidiecezji Katowickiej;

Piotr Legutko, dziennikarz, publicysta, współpracownik „Gościa Niedzielnego”;

Prof. Grażyna Chełkowska, fizyk;

Dominika Figurska, aktorka;

Dr Paweł Grabowski, lekarz, założyciel i kierownik Hospicjum św. Proroka Eliasza na Podlasiu;

Prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, literaturoznawca, harcmistrzyni;

Marek Jurek, europoseł, współpracownik „Gościa Niedzielnego”;

Dariusz Karłowicz, filozof, publicysta, autor książek;

o. Leon Knabit OSB, współpracownik „Gościa Niedzielnego”;

Prof. Andrzej Nowak, historyk; współpracownik „Gościa Niedzielnego”;

Prof. Grzegorz Opala, neurolog;

Dr Helena Pyz, lekarka, świecka misjonarka pracująca wśród trędowatych w Ośrodku Jeevodaya w  Indiach;

Agnieszka Porzezińska, dziennikarka prasowa i telewizyjna;

Rafał Porzeziński, dziennikarz radiowy i telewizyjny;

Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich;

Dominik Zdort, dziennikarz, publicysta, autor książek;.

Przypomnijmy, pod koniec stycznia abp. katowicki Wiktor Skworc podjął decyzję o zmianie redaktora naczelnego Gościa Niedzielnego. Podkreślono, że ks. Marek Gancarczyk został odwołany w odpowiedzi na jego prośby. 

„Nie od dziś wiadomo, że arcybiskup Wiktor Skworc nie przepada za PiS-em, a choć „GN” nie był apologetyczny wobec władzy, to tak go właśnie w kurialnych kręgach czytano” - uważał jednak publicysta Tomasz Terlikowski, który jako pierwszy poinformował o odwołaniu ks. Gancarczyka. 

Nowym redaktorem naczelnym od początku lutego jest ks. dr Adam Pawlaszczyk. Jest też dyrektorem Instytutu Gość Media i prezesem Fundacji „Gość Niedzielny”.

Czytaj więcej