Czytasz: „Niszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami!”

„Niszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami!”

Burzliwa dyskusja w Sejmie. Jarosław Kaczyński rzucał oskarżeniami, Antoni Macierewicz odgrażał się komisją etyki. Wszystko po słowach… posła z Gliwic.

Kaczyński kontra Budka

Przekroczono kolejną granicę w czasie drugiego czytania ustawy o Sądzie Najwyższym. Jarosław Kaczyński wszedł na mównicę sejmową. A to co powiedział zaskoczyło wszystkich.

- Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata. Niszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami! - grzmiał Jarosław Kaczyński.

To reakcja na słowa Borysa Budki, który chwilę wcześniej zwracał się do lidera PiS-u podkreślając, że dopóki żył Lech Kaczyński, to on nie odważył się podnieść ręki na wymiar sprawiedliwości, bo „na szczęście był ktoś, kto rozumiał na czym polegał trójpodział władzy”.

Durczok: Maski opadły czyli nocny atak furii Kaczyńskiego

Po słowach Jarosława Kaczyńskiego rozpętała się burza. Posłowie większości bili brawo, opozycja nie kryła oburzenia. Nie tylko treścią oskarżeń lidera PiS, ale także trybu w jakim zajął głos. Po wypowiedzi śląskiego posła PO głos miejsce za mównicą sejmową miał zabrać przedstawiciel klubu Kukiz15. Nie zdążył. Wyprzedził go Jarosław Kaczyński. Zdaniem marszałka Joachima Brudzińskiego była to wypowiedź w trybie sprostowania. Sam Jarosław Kaczyński wchodząc na mównicę podkreślił, że głos zabiera „bez żadnego trybu”.

MaciErewicz kontra Budka

Jeszcze w czasie dyskusji w czasie pierwszego czytania Antoni Macierewicz wnioskował o skierowanie wypowiedzi Borysa Budki do Komisji Etyki.

- Jak można oszukiwać Polaków, że wy zmieniacie cokolwiek w wymiarze sprawiedliwości. Przez dwa lata nie przedstawiliście żadnej ustawy. Przecież to nie kto inny, jak obecny minister sprawiedliwości sędziego Kryżego zrobił swoim zastępcą. I pan śmie nas uczyć? Pan chce rozliczać sędziów polskich? To jest właśnie wasza mentalność. To jest wasze kłamstwo i demagogia - mówił Borys Budka.

- W związku z powtarzaniem przez pana posła z PO po raz kolejny kłamstw i bezczelnych kłamstw do tego dodam uprzejmie proszę o skierowanie z urzędu do Komisji Etyki tego kłamcy - mówił Antoni Macierewicz.

 

 

O 21:00 przed Sądem Okręgowym w Katowicach oraz przed 27 innymi sądami w naszym województwie po raz kolejny zapłonął Łańcuch Światła.

W łańcuchu światła wzięło udział ok. 1000 osób.

Zobacz zdjęcia

Czytaj więcej