Czytasz: Apollo 11 w Chorzowie
5 lutego Planetarium Śląskie zaprasza na premierę nowego seansu „Wokół Księżyca”.

Jego autorzy Stefan Janta i Jarosław Juszkiewicz postanowili zabrać widzów na pokład statku Apollo 11, który w lipcu 1969 roku dotarł na Srebrny Glob.

Głównym narratorem seansu jest Michael Collins - jedyny członek załogi Apollo 11, który nie wylądował na Księżycu, lecz krążył wokół niego, czekając na powrót swoich kolegów.

apollo 11

Samotność w kosmosie i widok powierzchni naszego naturalnego satelity przesuwający się przed oknami statku kosmicznego są dla astronauty pretekstem do opowieści o historii powstania Księżyca, jego budowie i wpływie na życie na Ziemi.

W seansie nie zabraknie również gwiazd i konstelacji – także tych egzotycznych, które nie są widoczne na śląskim niebie.

Widzowie nowego seansu dowiedzą się także, po co astronauci zabrali ze sobą na Księżyc lustro i … armatę.

- Na pomysł zrobienia popularnonaukowego seansu o Srebrnym Globie wpadliśmy już rok temu, gdy pisaliśmy z Jarkiem seans dla dzieci o Panu Twardowskim. Zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów i postanowiliśmy je przedstawić w nieco zaskakującej i, jak się wydaje, atrakcyjnej formie.

Myślę, że każdy znajdzie w tym seansie coś dla siebie. Jest w nim trochę geologii, a właściwie selenologii, historii, fizyki i oczywiście astronomii –  mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium. 

W seansie pojawią się sekwencje filmowe, animacje komputerowe i przezrocza rzutowane na całą kopułę planetarium. Kompozytorem dużej części ścieżki dźwiękowej seansu jest Tadeusz Grabowski.

Planetarium Śląskie w Chorzowie to największa tego typu placówka w Polsce. Dysponuje analogową aparaturą projekcyjną Zeissa, która po ponad 60 latach funkcjonowania, nadal pozwala na idealne odwzorowanie gwiazd i planet.

Seans odbędzie się 5 lutego (niedziela) o godz. 13:00.

 

Czytaj więcej