Czytasz: Śląskie zapłaci za wodę najwięcej! Marszałek apeluje

Śląskie zapłaci za wodę najwięcej! Marszałek apeluje

“Dlaczego nasze opłaty mają być aż o 266% wyższe od najniższych?” - apeluje do posłów i senatorów w sprawie nowelizacji Prawa wodnego marszałek województwa.

Aktualizacja:

Posłowie we wtorek uchwalili nowe Prawo wodne. Rząd zapewnia, że przepisy nie spowodują wzrostu kosztów za pobór wody dla przeciętnego Kowalskiego; mogą one nawet spaść. Według opozycji to nieprawda i za wodę zapłacą więcej wszyscy: rolnicy, przemysł i mieszkańcy.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 233 posłów, 210 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Premier Beata Szydło zapewniła, że po zmianie przepisów "ceny wody nie wzrosną". Dodała, że tak jak zadeklarowała na poprzednim posiedzeniu Sejmu, "po przeanalizowaniu tego projektu ustawy i po przeanalizowaniu go jeszcze pod tym kątem, żeby zabezpieczyć przed możliwością ewentualnie jakichś podwyżek niekontrolowanych cen wody, zostaną zgłoszone w Senacie odpowiednie poprawki".

Wcześniej pisaliśmy:

Wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński, chce, aby Prawo wodne jak najszybciej weszło w życie, bo jego brak może stanowić powód do zawieszenia nam unijnych płatności w tym obszarze. Chodzi o 3,5 mld euro z UE na inwestycje w gospodarce wodnej, m.in. przeciwpowodziowe.

Nowelizacja prawa wodnego będzie drogo kosztować mieszkańców województwa śląskiego?

Pośpiech rządu chce nieco spowolnić marszałek Saługa, który zaapelował do posłów i senatorów z województwa śląskiego. W piśmie wylicza negatywne, przede wszystkim finansowe, skutki wprowadzenia w życie nowelizacji ustawy Prawo wodne.

"Zwracam się do Państwa, do przedstawicieli mieszkańców województwa w Sejmie i Senacie RP, z prośbą o wykazanie troski o los regionu i jego mieszkańców. Na etapie prac nad ustawą można jeszcze zadbać o to, by nie zostało zniszczone rozwiązanie, które sprawdza się od lat i którego koszty nie obciążają nadmiernie budżetów mieszkańców" - czytamy w piśmie Wojciecha Saługi, marszałka województwa śląskiego.

Zapłacimy o 20 procent więcej za metr sześcienny wody?

Według wyliczeń Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego po wprowadzeniu zmian więcej zapłacimy za wodę - cena hurtowa wody wzrośnie o 20% (47 groszy za metr sześcienny), z kolei mniej o 50 mln złotych (42%) zarobi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. O ile rozwiązania dotyczące WFOŚiGW odnoszą się do wszystkich wojewódzkich funduszy, o tyle podwyżka cen wody bezpośrednio będzie, zdaniem Urzędu Marszałkowskiego, związana ze specyfiką naszego województwa. W przypadku Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA w Katowicach opłata za pobór wód powierzchniowych wzrośnie po nowelizacji ustawy z ponad 700 tysiąca złotych do prawie 6 mln zł.

“Wprowadzone regulacje sprowadzą się do zasady: Bierzesz więcej, płacisz mniej. Powstaje pytanie, dlaczego nasze opłaty mają być aż o 266% wyższe od najniższych? Rozwiązania proponowane przez ustawodawcę są wyjątkowo niekorzystne dla mieszkańców Śląska. Wydaje się, że pomysłodawcy ustawy zupełnie nie wzięli pod uwagę specyficznego systemu zaopatrzenia w wodę naszego województwa. Śląskie stworzyło niemal modelowe rozwiązanie dla aglomeracji, w którym główną rolę odgrywa GPW - największy producent wody w kraju. Dzięki temu 3,5 mln mieszkańców aglomeracji śląskiej ma zagwarantowane bezpieczeństwo dostaw wody.”

Apel marszałka Saługi do parlamentarzystów i senatorów w sprawie nowelizacji prawa wodnego

 

Prawo wodne. Do dwóch razy... bez głosowania

W piątek, 7 lipca, na wniosek premier Beaty Szydło, z porządku obraz Sejmu zdjęto III czytanie rządowego projektu ustawy Prawo wodne. Szefowa rządu argumentowała wówczas, że powodem są zgłoszone wątpliwości. Uwagi do tych przepisów zgłaszali m.in. politycy PO oraz Nowoczesnej, zwracając uwagę, że prowadzenie ustawy spowoduje wzrost cen wody o nawet 115 zł rocznie na osobę. 

Głosowanie nad projektem ustawy Prawo wodne miało się odbyć podczas posiedzenia Sejmu w dniu 12 lipca. Ponownie nowelizacja ustawy znalazła się poza porządkiem obrad, o czym poinformował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz '15).

Kiedy głosowanie nad nowelizacją ustawy Prawo wodne?

Nieznany jest nowy termin głosowania, ale może do niego dojść w tym tygodniu. Jutro, we wtorek 18 lipca rusza posiedzienie Sejmu, które potrwa do czwartku.

Czytaj więcej