Czytasz: Andrzejki - kiedyś i dzisiaj. Co się zmieniło?

Andrzejki - kiedyś i dzisiaj. Co się zmieniło?

Andrzejki to stary polski zwyczaj, do którego kiedyś podchodziliśmy bardzo poważnie. Staraliśmy się poznać naszą przyszłość, co nas czeka oraz kogo spotkamy na naszej drodze. A jak to wygląda dzisiaj?

Andrzejki - trochę historii

Kiedyś Andrzejki były zwyczajem, w którym uczestniczyły wyłącznie niezamężne kobiety, a wróżby miały pomóc dowiedzieć się za kogo wyjdzie dziewczyna i kiedy to się stanie. Odpowiednikiem Andrzejek dla mężczyzn były Katarzynki, o których dzisiaj już mało kto pamięta. Dawniej ten zwyczaj był traktowany bardzo poważnie, a w obrzędach uczestniczono indywidualnie, potem przekształciło się to w wydarzenie zbiorowe - tak jak my dzisiaj go obchodzimy. Jednak teraz traktujemy wróżby andrzejkowe z przymróżeniem oka, a andrzejkowe imprezy są wyłącznie formą zabawy.

Znacie wszystkie wróżby andrzejkowe? Z pewnością nie

 

Wierszyki na andrzejki  

Wróżby Andrzejkowe - kiedyś

 • Wierzono, że dziewczyna 29 listopada powinna pościć i modlić się do świętego Andrzeja. Wtedy w nocy powinien przyśnić się jej przyszły mąż.
 • Kobieta 29 listopada powinna urwać gałązkę czereśni lub wiśni. Jeśli gałązka zakwitła w Wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna powinna spodziewać się prędkiego zamążpójscia.
 • Dziewczyny losowały przedmioty, które były zakryte. Każdy przedmiot miał swoje znaczenie. Zależnie od tego, co kobieta wylosowała, taka miała być jej przyszłość. Listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka - małżeństwo, różaniec - życie w zakonie, moneta - życie w bogactwie, kostka cukru - szczęście, klucz - nowy dom.
 • Przyszły mąż miał przyjść od strony, od której zaszczekał pies.
 • Dziewczyna dawała psu do jedzenia placki z imieniem mężczyzny. Jeśli pies zjadł placka z konkretnym imieniem, tak będzie nazywał się przyszły mąż kobiety.
 • Młode kobiety również dawały psu swoje wypieki jednocześnie. Ta, od której pies zjadł pierwszy ciasto, powinna wyjść za mąż jako pierwsza.

 

Andrzejkowe wróżby - dzisiaj

 • Andrzejkowe wróżby - wosk - jedna z najbardziej znanych wróżb andrzejkowych. Gorący, roztopiony wosk wylewa się przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Gdy wosk na nowo się uformuje, trzeba spojrzeć na kształt cienia na ścianie. Z tego kształtu można odczytać wszystko. Pochodzenie przyszłego wybranka, jego wygląd i charakter. Interpretacja zależy od naszej wyobraźni.
 • Andrzejkowe wróżby - wyścig butów - zgromadzone panny muszą ściągnąć buty. Trzeba ustawiać je po kolei, potem przekładać ostatniego buta na pierwsze miejsce, aż któryś but dotknie ściany. Ta dziewczyna, której but dotrze do mety jako pierwszy, pierwsza wyjdzie za mąż.
 • Andrzejkowe wróżby - wybranka lub wybranek na szpilce - na kartce wypisujemy imiona chłopaków i dziewczyn. Należy odwrócić kartkę i wbić szpilkę w dowolne miejsce. Przyszły mąż lub przyszła żona będzie mieć takie imię, w jakie wbiło się szpilkę.
 • Andrzejkowe wróżby - obierki z jabłek wywróżą przyszłość. Bierzemy jabłko i obieramy je tak, by nie przerywać obierka. Rzucamy skórką przed siebie i patrzymy na kształt. Taka litera, jaka wyjdzie z obierka będzie pierwszą literą imienia przyszłej żony lub przyszłego męża.
 • Andrzejkowe wróżby - liściasta herbata a przyszłość. Robimy liściastą herbatę i wypijamy ją. Odwracamy kubek na drugą stronę na spodek. Z pozostałych liści, które zostały w kubeczku, odczytujemy kształt i sprawdzamy znaczenie.

 

Andrzejki 2016

 

Czytaj więcej