Czytasz: Andrzej Duda w Raciborzu. Mówił o rozwoju miasta i... smogu [ZDJĘCIA]

Andrzej Duda w Raciborzu. Mówił o rozwoju miasta i... smogu [ZDJĘCIA]

Prezydent RP spotkał się z mieszkańcami miasta, rozmawiał też z samorządowcami.

Podczas spotkania z mieszkańcami Raciborza Andrzej Duda wyraził przekonanie, że do rozwoju tego miasta przyczyni się Program dla Śląska, przyjęty przez rząd i przewidujący na Śląsku inwestycje na łączną kwotę 55 mld zł. Zapewnił też, że będzie starał się wspierać te wysiłki.

Prezydent odniósł się również do trwającego w Katowicach COP24 i ochrony klimatu, podkreślając, że chciałby, aby pieniądze w Polsce były inwestowane w budowę nowoczesnego przemysłu i innowacyjną gospodarkę.

Zobacz zdjęcia:

 Fot. Igor Smirnow/KPRP

– Po to, żebyśmy mogli pogodzić rozwój gospodarczy, korzystanie z energii, także tej węglowej z ochroną klimatu – mówił Andrzej Duda.

- Ochrona klimatu i ochrona powietrza przede wszystkim przed pyłem, smogiem to jest także nasza sprawa, sprawa każdego domu, gospodarstwa, żeby mieszkańcowi Raciborza i każdego innego miasta drgnęła ręka zanim wsadzi do pieca śmieci, zanim zacznie palić plastik – podkreślał prezydent.


Zwrócił się do mieszkańców z apelem o korzystanie z takich paliw, które oszczędzają czyste powietrze, żeby redukować ilość smogu. - Prosiłbym też, aby władze miejskie, powiatowe, wojewódzkie o to apelowały, bo trzeba to powtarzać. Każdy indywidualnie ma szansę przyczynić się do ochrony powietrza – podkreślił.