Czytasz: Andrzej Duda na Śląsku. Mówił o rozwoju, komunikacji i obietnicach wyborczych [ZDJĘCIA]

Andrzej Duda na Śląsku. Mówił o rozwoju, komunikacji i obietnicach wyborczych [ZDJĘCIA]

Wizyta Prezydenta RP w woj. śląskim rozpoczęła się od Lublińca, gdzie Andrzej Duda wizytował Jednostkę Wojskową Komandosów.

Duda złożył wieniec pod pomnikiem poświęconym polskim żołnierzom pododdziałów specjalnych, wręczył także odznaczenia za zasługi w czasie użycia sił zbrojnych RP poza granicami państwa w czasie pokoju.

Potem udał się na spotkanie z mieszkańcami w Herbach.

- Herby są symbolem. Kiedy Polska była rozdrapana przez wyborców, rozdarte były i Herby bo tutaj przebiegała granica zaborów. Później trzeba było scalić Herby, scalić także Polskę - mówił Andrzej Duda.

Podkreślał też, że "każde miejsce w Polsce jest ważne". Jak zaznaczał, bardzo zależy mu na tym, co nazywaliśmy zrównoważonym rozwojem, ale co, tak naprawdę, jest rozwojem po prostu równym.

- Polska powinna rozwijać się w każdym swoim zakątku w jak najbardziej wyrównany sposób, żeby niwelować różnice pomiędzy poszczególnymi częściami kraju, żeby starać się niwelować różnice pomiędzy regionami, powiatami, gminami, tak, żeby wszędzie warunki życia były w miarę możliwości jednakowe - tłumaczył prezydent.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent zwracał też uwagę, że potrzebne są wyższe wynagrodzenia. Wspomniał w tym kontekście także o młodych ludziach, żeby nie wyjeżdżali za granicę tylko dlatego, że tam się żyje wygodniej. – Wierzę głęboko, że proces podnoszenia wynagrodzeń będzie
trwał – mówił, dodając, że chciałby, aby młodzi zostawali w Polsce.

Zapewnił też, że Polska jest dziś dużo bezpieczniejsza, niż była jeszcze kilka lat temu.

- W Polsce są dziś tysiące żołnierzy amerykańskich i wierzę, że będzie ich więcej. To jest prawdziwe działanie sojusznicze - dodał.

Po spotkaniu w Herbach Andrzej Duda pojechał na kolejne - tym razem w Kłobucku. Tam w wystąpieniu do mieszkańców podkreślał rolę rodziny.

- Dla mnie najważniejsza jest rodzina – podkreślał Duda przypominając o planach rozszerzenia programu 500 plus. 

 - W Polsce jest wiele zadań do wykonania. Jesteśmy w drodze do kraju, który będzie krajem zamożnym, rzeczywiście silnym, który – jestem przekonany – będzie jednym z najbardziej liczących się państw w UE. Jestem przekonany, że taką Polskę potrafimy zbudować – mówił prezydent RP.

Dodał, że Polacy są społeczeństwem inteligentnym, zaradnym, sprytnym, które poradziło sobie i przeżyło wiele trudności.