Czytasz: Akcja Znicz 2016 - zmiany w organizacji ruchu

Akcja Znicz 2016 - zmiany w organizacji ruchu

Katowicka policja apeluje do pieszych i kierowców o zachowanie bezpieczeństwa na drodze oraz informuje o zmianach w organizacji ruchu drogowego.

W ramach policyjnej akcji "Znicz 2016" policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci.

Policja przypomina, abyśmy pamiętali o podstawowych zasadach: dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypomina także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania.

Ostrzega również, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Policjanci apelują też do tych kierowców, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej.

Oraz do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza, aby przed wejściem na jezdnię zachowali szczególną ostrożność i przechodzili tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Od ubiegłego roku funkcjonuje prawny obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. Policja zachęca do używania takich elementów zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku jest zauważany przez kierowcę z odległości około 30 metrów. To tyle ile przejeżdża jadący z prawidłową prędkością samochód przez niewiele ponad sekundę. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów.

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

  • Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe.
  • W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
  • Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń. 
  • Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. 
  • Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego:  

Wykaz zmian w organizacji ruchu drogowego w trakcie trwania akcji Akcja Znicz 2016 (klik) w poszczególnych miastach naszego regionu.

Czytaj więcej