Czytasz: Będzie nowy przewoźnik na polskich torach?

Będzie nowy przewoźnik na polskich torach?

Czeski LEO Express uzyskał niezbędne dopuszczenie i jest bliżej wejścia na nasze tory.

Jak poinformowała spółka, LEO Express 20 kwietnia 2017 roku, uzyskał niezbędny do świadczenia przewozów na terenie Polski, Certyfikat Bezpieczeństwa, wydawany przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Certyfikat ten upoważnia przewoźnika do korzystania z polskiej infrastruktury kolejowej.

- Wydanie Certyfikatu oznacza, że Leo Express spełnia wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa w prowadzeniu pociągów na polskich torach. Bardzo się cieszymy, że już wkrótce polscy pasażerowie będą mogli korzystać z naszych pociągów również na terenie Polski - zapewnia prezes grupy Leo Express, Peter Köhler.

Jest to zakończenie pierwszej fazy procesu administracyjnego, którego celem jest uruchomienie międzynarodowych połączeń kolejowych z ramienia spółki LEO Express korzystających z polskich linii kolejowych. Rozkład jest planowany z myślą o zapewnieniu dogodnego transportu transgranicznego pomiędzy Czechami i regionami Polski.

- Naszym celem jest uzupełnienie istniejącej siatki połączeń, tak aby mieszkańcy miast, które nie miały dotychczas bezpośredniego połączenia międzynarodowego, mogli skorzystać z wygodnej i szybkiej formy transportu, jaką jest pociąg. Dlatego właśnie planujemy się skupić na innych trasach niż relacja Warszawa - Praga - tłumaczy członek zarządu i dyrektor LEO Express Polska pan Peter Jančovič.

Zamiarem firmy jest stworzenie dobrze skomunikowanej transgranicznej siatki połączeń w Europie Środkowej, która łączy kolej, autokary oraz transport spod drzwi do drzwi za pomocą busów czy e-scooterów. 

Przewoźnik rozpoczął także kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia przewozów kolejowych w Polsce – w trakcie procesu dopuszczenia na polskie tory są nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne, którymi będą wykonywane przewozy na terenie Polski.

LEO Express planuje również w najbliższym czasie wystąpić o wydanie decyzji o otwartym dostępie dla wybranych tras kolejowych. Przy realizowaniu przewozów firma zamierza ściśle współpracować z lokalnymi partnerami oraz samorządami.

Autobusy już jeżdżą

Przypomnijmy, że 17 stycznia br. firma LEO Express uruchomiła kolejną  linię autobusową, tym razem na trasie Warszawa – Wiedeń. Autokar kursuje codziennie na trasie: Warszawa – Łódź – Częstochowa – Katowice – Gliwice – Zabrze – Bohumin – Ostrawa – Ołomuniec – Brno – Wiedeń.

To pierwsze połączenie autobusowe, które połączy stolicę Austrii z takimi miastami jak: Łódź, Gliwice i Zabrze. 

***

LEO Express to prywatna firma przewozowa, która została założona w Czechach w 2012 roku. Pierwsze połączenia LEO Express, łączące Kraków z Czechami, zostały uruchomione w listopadzie 2014 roku. Od października 2016 przewoźnik obsługuje również połączenia krajowe.

Czytaj więcej