Czytasz: 40 tysięcy nowych drzew
Gdzie? W Mikołowie. Zalesianie startuje dziś i potrwa 5 lat.

40 tys. drzew różnych gatunków zostanie posadzonych w Mikołowie – zapowiadają władze miasta. Chcą w ten sposób uczcić zbliżające się 800-lecie miasta. Akcja rozpoczyna się już dziś.

- Czytałem wiele opinii mieszkańców oburzonych wycinką drzew. Stąd nasza zdecydowana odpowiedź i zorganizowanie akcji. Dla przyszłych pokoleń zostanie też świetna pamiątka po 800-leciu miasta. Serdecznie zachęcam wszystkich do włączenia się we wspólne sadzenie – powiedział burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula.

40 tys. drzew to nawiązanie do liczby mieszkańców Mikołowa. Wytypowano już miejsca, w których zostaną posadzone drzewka. Mają to być kwitnące odmiany, nie tylko oczyszczające powietrze, ale także zdobiące miasto: m.in. wiśnie, graby i wierzby. Pierwsze zostaną zasadzone dziś na Placu 750-lecia oraz wzdłuż potoku Jamna przy ul. Św. Wojciecha.

Historia miasta

Najwcześniejsza data w historii Mikołowa to rok 1222. Książę opolski Kazimierz wystawił wówczas dokument z przywilejami dla biskupa wrocławskiego Wawrzyńca. Jako świadek został wymieniony w nim Comes Andreas, kasztelan Andrzej z Mikołowa. Historycy przypuszczają, że musiał więc wcześniej istnieć gród, skoro w 1222 r. Mikołów był już siedzibą urzędnika książęcego, mającego władzę wojskową, sądowniczą oraz administracyjną.

Nazwa miasta wywodzi się od imienia Mikołaj, które w wersji Mikoła lub Mikuła prawdopodobnie nosił jeden z dawnych dziedziców grodu. 

Pierwsza zachowana pieczęć, na której znajduje się dawny herb Mikołowa, pochodzi z XV w. Jest na niej hełm rycerski widziany z profilu, a wieńczą go dwa pęki piór. Współczesny herb miasta, ustanowiony w 1995 r., nawiązuje zaś do tych umieszczonych na pieczęciach z początku XIX w. i przedstawia hełm rycerski z podniesioną przyłbicą widziany z przodu. Na jego szczycie znajdują się cztery pióra w kolorach srebrnym, niebieskim, czerwonym i żółtym. Hełm przechodzący w napierśnik zdobi złota rozeta.

Czytaj więcej