Czytasz: Zdrowotna inhalacja prosto... z fontanny

Zdrowotna inhalacja prosto... z fontanny

Żeby nawdychać się dobroczynnego jodu, wcale nie trzeba już jechać nad morze. Wystarczy zajrzeć do parku w podbeskidzkim Strumieniu.

Fontanna w Strumieniu

Do Strumienia zawitała wiosna. W tutejszym parku rozkwitły krokusy, drzewa strzeliły pąkami, ale i tak największą uwagę przyciąga... kamienna fontanna. - Wreszcie, po długiej zimie, udało się nam ją uruchomić – mówi Dorota Kochman, z urzędu gminy w Strumieniu. Oznacza to, że sezon na solankowe inhalacje się rozpoczął.

Mgiełka dla zdrowotności

Fontannę w strumieńskim parku wyposażono bowiem w specjalny system tworzący zdrowotną mgiełkę. Jak chwalą się tutejsi włodarze, fontanna korzysta ze źródła solanki jodowo-bromowej, które płynie w Zabłociu. - Nasza solanka należy do najwartościowszych zdrowotnie. Zawiera aż 140 mg jodu na litr wody - podkreśla Kochaman.

Jak skorzystać z inhalacji? Wystarczy usiąść na ławeczce i zaciągnąć się przyjemną mgiełką.

Łagodzi stres i problemy z gardłem

Komu polecane są inhalacje z jodem? Wszystkim, którzy cierpią na problemy z układem oddechowym lub tarczycą. Jod i brom (on także wzbogaca leczniczą mgiełkę) ma też działanie uspokajające, łagodzi napięcie nerwowe oraz stres.

Fontanna solankowa w Strumieniu powstała tu kilka lat temu. Pojawiła się wraz z przebudową parku miejskiego. W ramach remontu powstała tu m.in. scena z widownią, szachownica z płyt chodnikowych, stoliki do gry w szachy oraz stół do ping-ponga. Pojawiły się też nowe ławeczki, a dla najmłodszych spacerowiczów – plac zabaw.

Czytaj więcej