Czytasz: Wygrał dziesiątego „Fitelberga”

Wygrał dziesiątego „Fitelberga”

Dziś w Filharmonii Śląskiej wręczenie nagród i uroczysty koncert.

W piątek późnym wieczorem w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach ogłoszono wyniki jubileuszowego X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Juozasa Domarkasa regulaminowe nagrody przyznało następująco:

I nagroda ufundowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (25 000 euro) i Złota Batuta – Su-Han Yang z Tajwanu

II nagroda ufundowana przez Marszałka Województwa Śląskiego (20 000 euro) i Srebrna Batuta – Bar Avni z Izraela

III nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Katowice (15 000 euro) i Brązowa Batuta – Modestas Barkauskas z Litwy

I wyróżnienie ufundowane przez Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna (10 000 euro) – Aleš Kománek (Czechy)

II wyróżnienie ufundowane przez Mokate S.A. (7 000 euro) – Boon Hua Lien (Singapur)

III wyróżnienie ufundowane przez Fundację Muzycznę Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Śląskiej i Filharmonię Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego (5 000 euro) – Iaroslav Zaboiarkin (Rosja).

Nagrody wręczone zostaną podczas sobotniej gali w Filharmonii Śląskiej o godz. 18. Po niej – koncert laureatów w którym konkursową Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej Modestast Barkauskas poprowadzi w uwerturze do opery Moc przeznaczenia Giuseppe Verdiego, Bar Avni w V Symfonii c-moll op.67 L. van Beethovena, a zwycięzca konkursu Su-Han Yang w IV Symfonii e-moll op. 98 Johannesa Brahmsa. Koncert laureatów powtórzony zostanie dwukrotnie, w niedzielę o godz. 18 w Filharmonii Śląskiej i w poniedziałek o godz. 19 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Czytaj więcej