Czytasz: Weź psa ze schroniska, zwolnią cię z podatków

Weź psa ze schroniska, zwolnią cię z podatków

Nawet trzy lata zwolnienia z podatku od posiadania psa dostać mogą mieszkańcy Będzina.

45 zł za pierwszego psa, a za każdego następnego 25 zł. Tyle w Będzinie wynosi roczny podatek od posiadania psa. Władze miasta postanowiły jednak, że niektórych miłośników czworonogów od takiego podarku zwolnią. Kto może liczyć na abolicję?

Nawet do trzech lat

- Ci, który wzięli zwierzę ze schroniska. Właścicielowi takiego psa przysługuje rok zwolnienia z opłaty (licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu adopcji), natomiast przez trzy lata zwolnione będą osoby, które wszczepiły swoim pupilom mikrochip identyfikacyjny – mówią urzędnicy z będzińskiego magistratu. Zaznaczają, że obecnie to najskuteczniejszy sposób oznakowania psa, który może wykonać lekarz weterynarii. - Chip posiada niepowtarzalny kod, który po zarejestrowaniu w bazie danych wiąże kod z danymi zwierzęcia, co pozwala na jego identyfikację - podkreślają.

Po co psu chip?

Zaczipowanie psa pomaga zatem znaleźć pupila, jest też konieczne jeżeli chcemy wyrobić dla psa paszport. Obecnie wiele psów, które trafiają do schroniska, nie posiada takiego urządzenia, przez co są trudności z odnalezieniem ich właścicieli. - Mam nadzieję, że możliwość zwolnienia z podatku od psa właścicieli, którzy wszczepili swojemu zwierzęciu mikrochip i zarejestrowali go w bazie danych zachęci do tego typu praktyk znacznie więcej osób - mówi prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.

Czytaj więcej