Czytasz: Studencki bolid pojedzie w zawodach w Australii

Studencki bolid pojedzie w zawodach w Australii

Zbudowany przez studentów z Politechniki Śląskiej bolid wyścigowy na początku grudnia wystartuje w zawodach Formula Student, które odbędą się w Melbourne.

Ważącą ok. 230 kg maszynę o mocy 110 koni mechanicznych czekają jeszcze ostatnie testy.

Bolid WT-02 stworzyli studenci z koła naukowego Silesia Automotive działającego na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej.

To nie pierwszy udział grupy w Formule Student. W tym roku śląscy studenci swój poprzedni bolid prezentowali we Włoszech, a w ub. r. na Węgrzech.

Konkursowy bolid jest rozwinięciem poprzedniej tego typu maszyny – WT-01, która ważyła ok. 330 kg. Teraz dzięki lepszej konstrukcji oraz zastosowaniu lżejszych materiałów, takich jak aluminium lotnicze, tytan oraz kompozyty z włókna węglowego konstruktorzy zeszli do ok. 230 kg.  

fot. Silesia Automotive

Poszycie maszyny zostało wykonane z włókna węglowego metodą infuzji, co dało niską masę (4 kg) i dużą wytrzymałość.

Konkurs Formula Student składa się z kilku konkurencji, podczas których oceniane są zarówno parametry techniczne, wykonanie, jak i działanie maszyn w praktyce.

Ponadto bolidy muszą przejść m.in. testy na pochylni czy testy hamowania. Konieczne jest także przedstawienie biznesplanu wprowadzenia bolidu na rynek i kosztorysu.

Udział reprezentacji studenckiego koła naukowego Silesia Automotive w zawodach Formula Student w Australii jest możliwy m.in. dzięki grantowi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu "Najlepsi z Najlepszych". Zawody odbędą się w dniach 8-11 grudnia.

Czytaj więcej