Czytasz: Ze słynnego budynku zniknie szkodliwa elewacja

Ze słynnego budynku zniknie szkodliwa elewacja

Rozpoczęła się wymiana elewacji „Ślizgowca”. Azbestowe płyty zastąpić ma bezpieczny materiał. Przy okazji budynek zmieni kolor.

To – jak podkreśla portal inwestycyjny katowice.pro – jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w centrum Katowic. „Ślizgowiec” przy al. Korfantego 8, bo o nim właśnie mowa, został wzniesiony w 1969 roku. - Powstał przy zastosowaniu tzw. techniki ślizgowej, wykorzystującej szybkoschnący beton oraz szalunek obejmujący cały rzut kondygnacji. Formowanie ścian odbywa się w pionowych urządzeniach ślizgowych przesuwanych ku górze. To znana na świecie metoda stosowana m.in. przy budowie wieżowców – tłumaczy portal. Stąd właśnie nazwa „Ślizgowiec”. Teraz może ją stracić. Rozpoczęła się bowiem wymiana elewacji na wieżowcu.

Zyska na elegancji

Jak zmieni się „Ślizgowiec”? Zgodnie z prezentowaną publicznie koncepcją, z frontu znikną żółte pasy. Budynek nabierze elegancji – dzięki jasnym kolorom i nowoczesności. - Ekstrawaganckie kolory nie wchodziły w rachubę – zaznaczają w katowickiej pracownia architektonicznej Elżbiety Stankiewicz, odpowiedzialnej za projekt zmian przy budynku.

CZYTAJ TAKŻE: TAK WYGLĄDA NAJLEPSZY BUDYNEK ŚWIATA

Ciemniejsze akcenty

Sam wygląd to jeden nie wszystko. Z budynku znikną ciemnożółte płyty zawierające azbest. - W ich miejsce pojawi się ocieplenie z wełny mineralnej i styropianu przykryte okładziną z tynku mineralnego, malowany farbą silikonową. Dominującym w przeważającej części będzie kolor szary – podkreśla katowice.pro.

Opaski” w pionowej linii okien, będą mieć barwę ciemniejszą – grafitową. Ściana elewacyjna na parterze zostanie pokryta klinkierem w tym samym odcieniu. Remont „Ślizgowca” potrwa do połowy przyszłego roku.

Czytaj więcej