Czytasz: Polityczna rozgrywka Zbigniewa Ziobro

Polityczna rozgrywka Zbigniewa Ziobro

02:31
Na czele sądu w Sosnowcu staje żona prokuratora krajowego. Asesorzy mają ślubować przed prokuratorem generalnym. Czy to już partyjne sądy?

Zdaniem Borysa Budki ostatnie nominacje sędziowskie pokazują jak wymiar sprawiedliwości jest instrumentalnie wykorzystywany przez Zbigniewa Ziobrę. Prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu została sędzia Małgorzata Hencel-Święczkowska, żona prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

- Polski wymiar sprawiedliwości wymaga zmian - przyznaje Borys Budka - Nie może jednak być partyjnymi sądami.

Były minister sprawiedliwości i wiceprzewodniczący PO wskazuje, że spór o asesorów jest cynicznie wykorzystywany przez Zbigniewa Ziobrę w politycznej rozgrywce. Sam tryb składania przyrzeczenia jest złamaniem zasad opisanych w konstytucji i podkreślających niezawisłość sędziowską.

- Alarmowaliśmy prezydenta jeszcze we wrześniu, że ta sprawa, to tykająca bomba. Ziobro przyjął takie przepisy, które uzależniają tych młodych ludzi zaczynających karierę w sądownictwie od ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego. Symboliczne przyrzeczenie niezawisłości będzie składane nie przed prezydentem (…) a właśnie przed panem Ziobro - prokuratorem generalnym - mówi poseł Borys Budka.

Krajowa Rada Sądownictwa nie miała wyjścia. Zbigniew Ziobro, zdaniem posła Budki, celowo nie przesłał kompletnej dokumentacji niezbędnej do wydania pozytywnej opinii przez KRS. 

- Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności polskich sądów, ale również niezawisłości sędziowskiej - mówi Borys Budka.

Kluczem do rozstrzygnięcia kto w tym sporze ma rację, jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, z którego jasno wynika, że asesorzy nie mogą być zależni od ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro będzie decydował o tym, kto w Polsce będzie sędzią. 

- Ścieżka kariery dla asesorów będzie zależna od polityków - ostrzega Borys Budka - Żałuję, że prezydent mając sygnały o tej tykającej bombie nie wykorzystał tych dwóch miesięcy do tego, by zainicjować zmiany w tej ustawie - dodaje.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
6 minut temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
50 minut temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
około 1 godziny temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
5 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
5 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
5 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.