Czytasz: Piękno z buduaru
03:02
Makijaż z epoki napoleońskiej. Nie taki znowu historyczny. Okazuje się, że ma wiele wspólnego z obecnymi trendami. Dlaczego? Zobaczcie video!

 „Weź tę samą ilość masła kakaowego, oleju z migdałów i czystego, białego wosku. Rozpuść je razem i mieszaj aż do wystudzenia. Używany jako kosmetyk nawilżający, szczególnie na spierzchnięte usta, ręce itp. Czasem barwi się go odrobiną oleju palmowego. Można dodać zapach. Szczególnie doceniany jako pomada do włosów.”

„Encyclopedia of practical receipts and processes” z 1872 roku

Marta Veil. Fot. Paulina Wawrzoszek

Porcelanowa cera, lekki rumieniec i delikatnie podkreślone usta to atrybuty dziewiętnastowiecznej piękności. Jak taki efekt osiągnąć? Wie to Marta Veil, pasjonatka rekonstrukcji historycznej oraz autorka bloga Buduar Porcelany

Wielbicielka żołnierzy z czasów napoleońskich i wiktoriańskich fabrykantów. Jak zapewnia, najchętniej zamieszkałaby na wrzosowiskach w którejś z powieści Charlotte Brontë.

Zna doskonale receptury, z których korzystały białogłowy na osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych dworach. Tubki, flakoniki i puzderka, a bardziej ich zawartość, to jej codzienność. Z Martą Veil spotkaliśmy się na warsztatach i pokazie makijażu z epoki, w gliwickiej Willi Caro.

- Źródłem moich rekonstrukcji są przede wszystkim ryciny i porady oraz przepisy zawarte w dawnych poradnikach. Korzystam także z obrazów, ilustracji i innej dostępnej ikonografii. Na własnej skórze sprawdzam praktyki pielęgnacyjne stosowane przed wiekami. Mieszam kosmetyki współczesne, (w przypadkach, gdy te stosowane przed wiekami zawierały toksyczne substancje) i moje rekonstrukcje ‒ mówi Marta Veil.

Kosmetyki naturalne

Uczestnicy nietypowych zajęć zostali wprowadzeni w szeroko pojętą tematyką pielęgnacji i makijażu. Dowiedzieli się, jak powstawała dawniej pasta do zębów: z mirry i... wina! Mieli także okazję zaznajomić się np. z mydłem wykonanym przez panią Martę zgodnie z historycznym przepisem oraz octem toaletowym, na którego przepis prowadząca warsztaty natrafiła w... książce kucharskiej z 1847 roku! 

ZRÓB TO SAM. KOSMETYKI Z EPOKI

A później sami zajęli się wytwarzaniem kosmetyków. Spod ich ręki wyszła w stu procentach naturalna migdałowa pasta oczyszczająca do twarzy i kakaowy balsam do ust. Przepisy zostały zaczerpnięte z książki „Encyclopedia of practical receipts and processes” z 1872 roku.

W trakcie warsztatów prowadząca wykonała także makijaż, który nakładały kobiety w XIX wieku. Zobacz zdjęcia:

Zdjęcie główne: Marta Veil. Buduar Porcelany/Facebook. fot. Bartosz Fotografuje

Czytaj więcej