Czytasz: Nie przegap tej nocy! To już dziś Noc Spadających Gwiazd

Nie przegap tej nocy! To już dziś Noc Spadających Gwiazd

Na razie nic nie zapowiada pogodnego nieba, ale jest szansa, aby w tegoroczną Noc Spadających Gwiazd nie przegapić szczęśliwej gwiazdy.

Głowa do góry! Z nieba znowu sypną Perseidy.

Noc z 12 na 13 sierpnia jest tą jedyną w roku, kiedy na niebie w ciągu godziny „spada” nawet 100 gwiazd. Co roku na przełomie lipca i sierpnia orbita Perseidów - jednego z najbardziej znanych i spektakularnych rojów meteorów - przecina orbitę Ziemi. "Spadające gwiazdy" to okruchy skalne z kosmosu, spalające się po wejściu w atmosferę.

- To bardzo drobne okruchy materii pozostawione przez kometę 109P/Swift –Tuttle. Większość z nich ma średnicę ziarnka piasku. Kiedy wpadają z wielką prędkością w ziemską atmosferę spalają się i jonizują na swej drodze powietrze, co skutkuje pięknym widowiskiem na niebie - mówi wicedyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta.

Dla obserwatorów na ziemi to spektakularne widowisko, a podobno wpatrywanie się w spadające gwiazdy ma dodatkowo moc spełniania życzeń. 

Perseidy 2017. "Łzy św. Wawrzyńca"

Perseidy zwane są też „łzami św. Wawrzyńca”. Wawrzyniec był jednym z najpopularniejszych świętych w średniowieczu, a jego kult przetrwał do dziś. Rozdawał pieniądze ubogim, a spadająca gwiazda symbolizuje poprawę sytuacji materialnej. Nasi przodkowie wierzyli też,
że spadające gwiazdy to bogowie i boginie, które pojawiają się na wieczornym niebie. Arabowie uważali, że to kamienie, które rzucają aniołowie, aby odgonić złe duchy od raju. Natomiast Japończycy twierdzą, że po zobaczeniu spadającej gwiazdy trzeba szybko odchylić poły kimona, by zabrać ze sobą powodzenie, które przynosi gwiazdka.

Perseidy 2017. Jak rozpoznać gwiazdę?

Trzeba dobrze przypatrzyć się niebu, żeby nie dać się nabrać na lecący samolot lub satelitę. Te ostatnie poruszają się wolnym, jednostajnym ruchem. A gwiazda spada szybko w dół, w kierunku horyzontu.  

                              Noc spadających gwiazd

 

Perseidy 2017. Gdzie najlepiej je oglądać?

Na niebie pojawiły się już w drugiej połowie lipca, ale najwięcej smug świetlnych będzie widocznych tej nocy. Można je zobaczyć gołym okiem. Perseidy najlepiej oglądać tam, gdzie obserwacji nieba nie zakłóca miejskie oświetlenie. Ale co ważne, wyjazd poza miasto zwiększa szansę na wypatrzenie perseidów. Już kilkanaście kilometrów zrobi dużą różnicę.

Oczywiście możliwość oglądania deszczu meteorów zależy nie tylko od światła, ale też od pogody. Niestety, według aktualnych prognoz zapowiada się pochmurna noc. Co to oznacza? Jesteśmy skazani czekać cały rok na kolejne takie zjawisko?

Wielbiciele spadających gwiazd, będą mogli wspólnie podziwiać widowisko Perseidów na niebie przed Planetarium Śląskim w Chorzowie.

PERSEIDY 2017 pod dachem Planetarium Śląskiego 

Impreza będzie organizowana przez Planetarium Śląskie już po raz trzeci i rozpocznie się o 21:00. W razie niepogody Planetarium zaprasza pod sztuczne niebo na obserwację gwiazd na największym ekranie sferycznym w Polsce. W ubiegłych latach w imprezie wzięło udział kilkaset osób.

Obserwacji Perseidów będzie towarzyszyć komentarz astronoma, dr Jacka Czakańskiego, który postara się odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące pochodzenia meteroidów, komet oraz opowie o innych tajemnicach nocnego nieba. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Czytaj więcej