Czytasz: Muzyczny oskar dla Pendereckiego

Muzyczny oskar dla Pendereckiego

My przypominamy zabrzański festiwal, któremu patronuje światowej sławy mistrz.

Penderecki z nagrodą Grammy 2017

Kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę Grammy w kategorii "Muzyka chóralna" za album "Penderecki Conducts Penderecki". Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles. W tym roku Grammy przyznano po raz 59. Wśród nominowanych artystów znaleźli się polscy twórcy - kompozytor Krzysztof Penderecki i śpiewak Mariusz Kwiecień. To czwarta wygrana Krzysztofa Pendereckiego. Pierwszą statuetkę otrzymał w 1988r.

Początek cyklu Krzysztofa Pendereckiego

Album uhonorowany statuetką Grammy 2017 to pierwszy element z planowanej orkiestrowo-chóralnej serii. Na płycie znajdziemy pierwsze studyjne nagranie Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz utwór „Dies Illa” z okazji setnej rocznicy I wojny światowej.

Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu

Mistrz znany jest śląskiej publiczności. Od czterech lat Kopalnia Guido organizuje Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. 320 metrów pod ziemią rozbrzmiewają dźwięki największych symfonii. Zeszłoroczna edycja stanowiła podsumowanie całej twórczości kwartetowej patrona, a muzykę wykonano przy zagaszonych światłach. 

Czytaj więcej