Czytasz: Młodzieżowy sejmik rozpoczął prace

Młodzieżowy sejmik rozpoczął prace

Będzie ciałem opiniująco-doradczym „dorosłego” sejmiku.

Źródło: Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego

Młodzieżowy sejmik woj. śląskiego, który będzie ciałem opiniująco-doradczym „dorosłego” sejmiku, zebrał się we wtorek na swoim pierwszym posiedzeniu. Sejmik młodych ma mieć rzeczywistą możliwość współdecydowania w sprawach, które ich dotyczą.

Według rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, to bardzo cenna inicjatywa, która nie tylko daje nowe możliwości dbania o prawa młodych ludzi, ale też jest miejscem, w którym powinno się uczyć dojrzałej debaty.

O powołaniu swojego młodzieżowego odpowiednika regionalny sejmik zdecydował w kwietniu br. W ubiegłym tygodniu, podczas spotkania w Muzeum Śląskim, wyłoniono młodych radnych, którzy we wtorek zasiedli w ławach sejmiku – w historycznej Sali Sejmu Śląskiego. Specjalnym gościem inauguracyjnego posiedzenia był RPO.

Bodnar wskazał, że choć w ostatnich latach na wielu szczeblach samorządu powstało wiele rad seniorów, zaangażowanie młodzieży w życiu publicznym jest niewystarczające.

- Ta inicjatywa, pokazująca, że na poziomie województwa można stworzyć specjalny sejmik dla młodych, który nie będzie miał tylko i wyłącznie papierowych kompetencji, ale będzie pełnił funkcję opiniodawczo-doradczą. Wydaje mi się, że to jest coś naprawdę bardzo ważnego - ocenił.

Zdaniem RPO młodzieżowy sejmik powinien nie tylko pomóc w dbaniu o prawa młodych ludzi, ale też być miejscem uczenia się parlamentaryzmu - dojrzałej debaty z szacunkiem dla poglądów drugiej strony i ze szczególną dbałością o interes publiczny.

- Przyglądamy się debacie parlamentarnej w naszym kraju. Widzimy, że czasami ona nie jest najlepsza. Być może to właśnie młodzi ludzie powinni też nam pokazywać, czy przypominać, jak ta dojrzała debata parlamentarna powinna wyglądać - podkreślił Bodnar.

Radny-senior młodzieżowego sejmiku Marcin Buhl podkreślił, że młodzi "chcieliby wykorzystać doświadczenie i kompetencje starszego już sejmiku, nawiązać większą współpracę i bardziej niż dotychczas wcielać w życie wizje młodych ludzi i pokazać to, co nas interesuje w mieście i województwie”.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa zaznaczył, że powołanie młodzieżowego sejmiku to część programu „Śląskie. Dla młodych”. Samorząd wojewódzki rozpoczyna go po prowadzonej od lat współpracy z seniorami.

- Z tamtych rozmów wynika, że potrzebna jest współpraca międzypokoleniowa. Próbujemy zachęcić młodych mieszkańców regionu do aktywności, uczestnictwa w życiu publicznym i współpracy z zarządem województwa - powiedział Saługa.

- Liczymy na dobrą współpracę, na to, że będziemy bombardowani pomysłami, bo młodość to pomysły i energia - dodał marszałek. Choć młodzieżowy sejmik jest gremium doradczym, niewykluczone, że jego kompetencje z czasem wzrosną i młodzi radni będą dysponowali własnym budżetem. Saługa zaznaczył, że wszystko będzie zależało od tego, jak będzie wyglądała współpraca młodzieżowego i dorosłego sejmiku.

- Na początku pomoc młodzieży w pracach bieżących sejmiku nie może być duża, ale cel jest taki, by młodzi uczyli się zasad demokracji, samorządu. W dalszej perspektywie część młodzieżowych radnych zapewne zajmie nasz miejsca - wskazał przewodniczący śląskiego sejmiku Stanisław Gmitruk.

O tym, jakimi tematami będzie zajmował się młodzieżowy sejmik zdecydują sami zasiadający w nim radni. Zgodnie z regulaminem, w skład młodzieżowego sejmiku wchodzą uczniowie lub studenci w wieku od 15 do 24 lat, których wylosowano spośród zgłoszonych kandydatur. Sejmik młodych jest liczniejszy niż ten wybrany w ostatnich wyborach samorządowych i liczy 45 radnych. Zasiadają w nim 62 osoby. Skład 45 przedstawicieli młodzieżowych rad miast uzupełnia 10 osób z samorządów studenckich i 7 kandydatów indywidualnych – po jednym z każdego okręgu.

Jak przekonują urzędnicy, sejmik ma dać młodym ludziom rzeczywistą możliwość współdecydowania, wyrażania opinii doradzania regionalnym politykom w sprawach, które ich dotyczą – m.in. w dziedzinie kultury, sportu oraz nauki w środowiskach młodzieżowych. Młodzi radni mają konsultować dokumenty i propozycje rozwiązań samorządu województwa oraz innych podmiotów mających wpływ na politykę młodzieżową, czy wspierać środowiska młodych liderów. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

Czytaj więcej