Czytasz: Jacek Cygan przyznaje się do...boskich błędów

Jacek Cygan przyznaje się do...boskich błędów

„Wypijmy za błędy” - napisał dla Ryszarda Rynkowskiego najbardziej znany polski tekściarz. Teraz pochodzący z Sosnowca Jacek Cygan sam przyznaje się do błędów. W swojej nowej książce.

Ma 80 stron i pełno w niej…błędów. „Boskie błędy”, bo tak zatytułował swoją nową książkę autor tekstów najbardziej znanych polskich piosenek, właśnie trafiła do księgarni. To zbiór ponad 50. wierszy znanego pochodzącego z Sosnowca Jacka Cygana.

Podróże z zamkniętymi oczami

„Poeta z właściwą sobie celnością przenosi doświadczenia i obserwacje rzeczywistości na język uniwersalny” Autorem posłowia do książki znany polski krytyk literacki, teatralny i plastyczny – Tadeusz Nyczek. - Wiersze zawarte w tym tomie, mógłbym zatytułować „Wiersze podróżne”. I wcale nie dlatego, że ich powstaniu musiało towarzyszyć pakowanie walizki. Są tu takie wiersze „podróżne”, które pojawiły się w wyniku podróży „po sobie”, podróży z zamkniętymi oczami, podróży, której w realnym świecie nie było – mówi Jacek Cygan. Nie zdradza czy w tomiku znalazły się też wspomnienie z życia w Sosnowcu.

„To nie ja byłam Ewą”

Jacek Cygan urodził się 6 lipca 1950 w Sosnowcu. Dzieciństwo spędził w dzielnicy Niwka, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. Studiował...cybernetykę na Warszawskiej Akademii Technicznej. W zawodzie nie pracował nigdy, wiersze i teksty piosenek zaczął pisać już w na studiach. W sumie napisał ich ponad tysiąc, współpracując z najwybitniejszymi kompozytorami i wokalistami. „Dotyk” czy„To nie ja byłam Ewą” w wykonaniu Edyty Górniak, „Łatwopalni” Maryli Rodowicz czy „Wypijmy za błędy” Ryszarda Rynkowskiego to jedne z najbardziej znanych testów Jacka Cygana.

Czytaj więcej