Czytasz: Harcerze czekają na Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze czekają na Betlejemskie Światło Pokoju

W samo południe Światło trafi ze Słowacji do Polski. Wśród Ambasadorów Światła są dwa hufce z woj. śląskiego.

 

11 grudnia, po raz dwudziesty szósty, pod hasłem „Odważnie twórzmy pokój”, płomień rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem i niesiony rękoma skautów przybędzie do zimowej stolicy Polski – Zakopanego.

Ze słowacji do polski

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju odebrane zostanie po słowackiej stronie Tatr – po uroczystej mszy świętej, która odbędzie się w Kościele św. Józefa w Svicie pod Popradem. O godzinie 12-tej Betlejemskie Światło Pokoju będzie w Polsce w Schronisku górskim „Głodówka”.

fot. Agnieszka Madetko-Kurczab

Ambasadorzy światła ze Śląska

Stamtąd wyruszy w dalszą podróż. Akcją zajmą się tzw. Ambasadorzy Światła, wyłonieni 20 listopada w specjalnym konkursie. Wśród 9 laureatów z całej Polski znalazły się aż dwa hufce z woj. śląskiego – 11 ADH „Polana” (Hufiec Katowice) i 16 DH w Czyżowicach (Hufiec Ziemi Wodzisławskiej).

Betlejemskie Światło Pokoju zachęca nas do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny
i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają. My, harcerze nie możemy reprezentować postawy pasywnej - wyjaśnia hm. Monika Kubacka rzecznik prasowy ZHP.

Historia akcji

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines.

W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od austriackich skautów.

Betlejemska sztafeta

Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce – w tym roku kolej na Słowaków. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Czytaj więcej