Czytasz: Designersko i z duszą. Tak się mieszka w Gliwicach

Designersko i z duszą. Tak się mieszka w Gliwicach

Loftowe strychy, a może apartamenty w spichlerzu? Zobacz, jak mieszka się w Gliwicach!

Pośród miejskich kamienic i bloków zbudowanych w latach 70. minionego wieku w Gliwicach można znaleźć prawdziwe perełki architektoniczne. Poniżej prezentujemy przykłady zaskakujących pomysłów na przytulne i eleganckie wnętrza gliwickich domów oraz mieszkań.

1. Przetrącona bryła

Przejeżdżając przez zachodnią część gliwickich Żernik, możemy natknąć się na charakterystyczny dom, którego nieregularna, surowa bryła wyróżnia się spośród okolicznych budynków. Biała, nowoczesna, geometryczna i przeszkolona forma to projekt autorstwa mgr inż. architekt Urszuli Różańskiej-Owczarek. Od 2015 r. mieszkają w nim Michał i Karolina z trójką dzieci.

Projekt domu w 2016 roku został wyróżniony przez poświęcony architekturze portal Bryla.pl jako jeden z „10 polskich domów jednorodzinnych z ciekawym designem – z miłości do geometrii”.

Fot. T.Borucki

2. Pomysł na poddasze

Adaptacja strychu w zabytkowej kamienicy w centrum Gliwic została przeprowadzona według projektu Damiana Kałdonka, założyciela autorskiej pracowni architektonicznej PROjARCH, i otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii Poddasze w konkursie Muratora Remont Roku 2016.

Gliwicki projekt został zrealizowany w 115-metrowym mieszkaniu na poddaszu. Przestronne wnętrze urządzono w minimalistycznym stylu uzupełnionym o naturalne materiały. Na dolnej kondygnacji powstał salon z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, taras i łazienka z suchą sauną, spiżarnia oraz pralnia. Na piętrze zaaranżowano niewielkie biuro.

Inną interesującą realizacją autorstwa pracowni PROjARCH jest adaptacja strychu przy ulicy Horsta Bienka, a jeden z domów projektu pracowni znalazł się wśród 33 prezentowanych w wydanej ostatnio książce „Piękne domy. Współczesne realizacje z różnych rejonów Polski”.

Fot. materiały PROjARCH

3. Mieszkanie w spichlerzu

fot. M. Foltyn

Pierwsze lofty powstały w Nowym Jorku. Stare hale zasiedlała amerykańska bohema poszukująca dużych i jednocześnie tanich bądź darmowych pomieszczeń na swoje pracownie. Po artystach urok loftów docenili projektanci, architekci i osoby poszukujące unikatowej przestrzeni do życia, większej niż przeciętne „M”. Idealne wydawały się do tego stare, niefunkcjonujące już hale fabryczne, poindustrialne przestrzenie, kopalnie, magazyny, przędzalnie czy spichlerze, które sukcesywnie zaczęły zyskiwać drugie życie. Trend zza oceanu przeniósł się do Anglii, Niemiec i Francji, a stamtąd również do Polski.

W Gliwicach lofty wraz ze sklepami, restauracjami i biurami powstały na terenie dawnego zespołu budynków koszarowych oraz w XIX-wiecznym spichlerzu, późniejszym magazynie na leki.

Budynek pochodzi z zespołu koszarowego z 1895 r. Na czterech piętrach zaaranżowano 16 mieszkań o powierzchni od 180 do 300 m2. W dawnych magazynach wojskowych powstało z kolei 15 szeregowych domów. Projekt w 2007 r. wykonała pracownia Medusagroup. Przy ul. Zygmunta Starego zaaranżowano kolejne lofty. 30 mieszkań o metrażu od 80 do 150 m2 i penthouse’y o powierzchni 230 i 320 m2. Budynek odrestaurowano, eksponując atuty poindustrialnej inwestycji – zachowano oryginalną stolarkę okienną, wewnętrzny drewniany układ konstrukcyjny oraz ściany z surowej cegły i spiralny zsyp do zboża.

fot. Wojciech Mazur / lofty.gliwice.pl

4. Nowoczesny zabytek

Kamienica przy ul. Pawła Stalmacha 4 to niezwykły obiekt. Wiekowa, efektownie odrestaurowana fasada kryje zaskakującą tajemnicę – druga strona budynku jest nowoczesna. To zderzenie światów i struktur robi olbrzymie wrażenie. Kamienica została wybudowana w latach 1901–1902. Składa się z jednej kondygnacji podziemnej i pięciu kondygnacji nadziemnych z użytkowym poddaszem. W części piwnicznej budynku znajdują się komórki lokatorskie wszystkich mieszkań, wymiennikownie i pomieszczenia techniczne, tj. maszynownie, podszybie oraz pomieszczenie przyłączy.

fot. wallinvest.pl

Kamienica została w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych i – co rzadko spotykane w kamienicach –  wyposażona w windę. W budynku jest 12 mieszkań o powierzchni od 29,51 m2 do 71,13 m2. Większość z nich ma balkony.

Zobacz wizualizacje wnętrz mieszkań kamienicy przy ul. Pawła Stalmacha 4:

fot. wallinvest.pl


źródło: Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach