Czytasz: Bruksela pomoże w walce ze smogiem?
Eksperci z Banku Światowego bacznie przyjrzą się czym oddychamy i palimy w piecach. W poniedziałek rozpoczęli wizytę w województwie śląskim.

Wprawdzie wakacje i wysokie temperatury sprawiają, że o smogu i zimie myśli niewielu, to problem nie zniknął. Stąd też, w Katowicach rozpoczęła się wizyta specjalistów. W rozpoczętej wiosną 2016 roku fazie pilotażowej międzynarodowego projektu wzięło udział województwo podkarpackie i świętokrzyskie. Obecnie ze wsparcia w rozwiązaniu problemów zanieczyszczenia powietrza korzystają woj. śląskie oraz małopolskie. To wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Banku Światowego a ze strony rządowej - Ministerstwa Rozwoju. 

Apel do władz spółek węglowych - JSW i PGG

Marszałek Wojciech Saługa poinformował, że w poniedziałek wystosował specjalne pismo do prezesów spółek węglowych z prośbą o wspólne działanie i zaangażowanie na rzecz środowiska. Przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwała antysmogowa zacznie obowiązywać z początkiem września, ale aby mieszkańcy regionu faktycznie mogli odczuć zmianę, niezbędne jest kompleksowe działanie. 

- Potrzebujemy mieć duże spółki górnicze po swojej stronie. Jeżeli chcemy walczyć ze smogiem na poważnie, to tylko razem. Musimy podjąć wysiłek, aby poinformować społeczeństwo, że są na rynku nieuczciwi sprzedawcy, którzy próbują “opchnąć” towar, którym za chwilę nie będzie można palić w piecach - powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Adresatami apelu są prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA oraz prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. – najwięksi producenci materiałów palnych na rynku. W piśmie, marszałek Saługa poprosił przedstawicieli tych spółek o powstrzymanie sie od sprzedaży mułów i flotokoncentratów, które są wykorzystywane przy ogrzewaniu domów. 

Wizyta przedstawicieli Banku Światowego w Katowicach

Jak zaznaczył podczas poniedziałkowego briefingu marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, zaangażowanie Komisji Europejskiej oraz Banku Światowego w problem, to efekt próśb płynących z regionu. To również reakcja na dane statystyczne. Oddychamy powietrzem  najbardziej zanieczyszczonym w Europie, mamy największą liczbę palenisk na paliwa stałe. 

- Eksperci będą nam podpowiadać, jakie działania możemy podjąć, aby powietrze na Śląsku było czyste - wyjaśniał Saługa.

 

Polski Alarm Smogowy: "to dopiero początek drogi"

Uczestniczący w spotkaniu samorządowców z ekspertami Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego zastrzegł, że podjęte już przez woj. śląskie i małopolskie aktywne działania przeciw zanieczyszczeniu powietrza, to dopiero „początek drogi”. Podkreślił wagę reform przygotowywanych na poziomie krajowym: zakazu indywidualnego opalania paliwami najniższej jakości i standardów emisyjnych dla nowych kotłów.

Guła przypomniał, że rozporządzenie ws. wymagań emisyjnych dla nowych kotłów grzewczych zakaże sprzedaży brudnych kotłów od połowy 2018 r. Na razie więc można tylko apelować do sprzedawców i monterów, aby zgodnie z regionalnymi uchwałami antysmogowymi nie sprzedawać ani instalować takich urządzeń.

Uchwała antysmogowa w śląskiem zacznie obowiązywać od września

Przyjęta w kwietniu uchwała antysmogowa dla woj. śląskiego jest drugą w kraju, po woj. małopolskim. Zakazuje używania najbrudniejszych paliw (w tym mułów i flotokoncentratów) od września oraz nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych. Władze regionu szacują, że działania przewidziane uchwałą, będą oznaczały koszt rzędu 6-7 mld zł w ciągu 10 lat. Wynika to z szacunków, zgodnie z którymi pieców i kotłów typu „domowego” (o mocy do 1 MW) w regionie jest ok. 700 tys., a średni koszt wymiany jednej instalacji na klasę 5. wynosi 10 tys. zł.

Czytaj więcej