Czytasz: Wszystkich Świętych - czas zadumy nad sensem życia

Wszystkich Świętych - czas zadumy nad sensem życia

"Świętość jest naszym celem, ta prawda to źródło chrześcijańskiej nadziei, ona nadaje sens naszemu życiu i naszym działaniom".

Uroczystość Wszystkich Świętych, to czas refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia. Świętość jest naszym celem, ta prawda to źródło chrześcijańskiej nadziei, ona nadaje sens naszemu życiu i naszym działaniom - podkreśla w rozmowie z PAP sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

- Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), to z jednej strony czas zadumy i refleksji nad przemijaniem życia i nad jego sensem, z drugiej zaś - to czas pogłębionego pragnienia przebywania z Chrystusem wśród rzeszy świętych - mówi sekretarz generalny KEP.

- Te dni przypominają nam tych, którzy przez chrzest zanurzający w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa i święte życie narodzili się dla Nieba. Mówią o życiu wiecznym i tej rzeczywistości która naprawdę istnieje, pomimo, iż jest dla nas jeszcze niewidoczna. To dni chrześcijańskiej nadziei, niemającej nic wspólnego z lękiem i smutkiem - dodał hierarcha.

Cmentarz Komunalny w Katowicach. Obok grobów zadbanych, zniczy i kwiatów utrzymanych w jednej kolorystyce stoją groby całkowicie zapomniane.

Bp Miziński przypomniał słowa Jana Pawła II, który 1 listopada 2002 r. powiedział: - Dzisiejsze święto zachęca nas, byśmy skierowali wzrok ku niebu, które jest celem naszej ziemskiej pielgrzymki. Tam oczekuje nas radosna wspólnota świętych. Tam spotkamy się z naszymi drogimi zmarłymi, za których zanosić będziemy do nieba modlitwę w jutrzejsze uroczyste wspomnienie liturgiczne.

- Dlatego w tych dniach, liczniej niż zwykle, udajemy się na cmentarze, gdzie spoczywają doczesne szczątki naszych krewnych i bliskich w oczekiwaniu na zmartwychwstanie. Nie chodzi tylko o pamięć, ale przed wszystkim o modlitwę i wiarę w świętych obcowanie. Kościół głosi nadzieję zmartwychwstania i życia wiecznego - powiedział bp Miziński.

Biskup - nawiązując z kolei do słów papieża Franciszka z 1 listopada 2013 r. - mówił o nadziei chrześcijańskiej: - Jawi się ona jako kotwica zarzucona na brzeg Nieba, +a my wszyscy zmierzający w kierunku tego brzegu, uczepieni łańcucha kotwicy+. Jest ona tym, co nas podtrzymuje i potwierdza prawdę, że każdy z nas, bez żadnego wyjątku, może zostać błogosławionym lub świętym – podkreślił sekretarz generalny Episkopatu Polski.

Obchodzona 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym Kościół katolicki modli się za wszystkich świętych, zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak tych anonimowych. Święto to ma wymiar powszechny, celebruje się je w Kościele katolickim na całym świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku.(PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

Czytaj więcej