Czytasz: Zwyczaje walentynkowe Polaków. Znasz je wszystkie?

Zwyczaje walentynkowe Polaków. Znasz je wszystkie?

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji serwis „Prezentmarzeń” przeprowadził ankietę dotyczącą święta zakochanych. Jej wyniki nie są tak oczywiste jak mogłoby nam się wydawać.

Wyniki badania „Walentynki 2018 według Polaków”  potwierdzają, że Polacy są romantykami i aż 81% ankietowanych obchodzi to święto. Choć dla 28% to marketingowy chwyt zza oceanu, to według prawie połowy osób święto miłości warto celebrować.

Zwyczaje walentynkowe: prezenty nie są najważniejsze?

Okazuje się, że w czasie Walentynek nie prezenty liczą się najbardziej. Aż 73% ankietowanych łącznie zdeklarowało, że najważniejsze w walentynkowej randce jest wspólne świętowanie ze swoją drugą połówką. Według badania Polacy nie mogłoby się obejść bez święta zakochanych, ponieważ jest to dla nich impuls dla zrobienia czegoś pozytywnego i szczerego dla ukochanej osoby.

Prezent walentynkowy? Najlepsza niespodzianka

Dla większości z nas najlepszym prezentem walentynkowym jest nietypowa niespodzianka przygotowana przez partnera, jak na przykład wypad do escape room czy kolacja przygotowana przez drugą połówkę.

W dzisiejszych czasach sposób życia przekłada się na nasze oczekiwania względem otrzymywanych prezentów – bardziej doceniamy takie, które pozwalają nam doświadczyć czegoś nowego. Obecnie coraz częściej sięgamy po niespodzianki w formie przeżyć, które dają możliwość spełnienia marzeń naszej ukochanej lub ukochanego. Zabierając partnera w ciekawe miejsce lub organizując niezapomniany wieczór, mamy szansę nie tylko na przyjemne spędzenie razem czasu, ale i na urozmaicenie codziennej rutyny w związku – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Co kupić na walentynki? Najpopularniejsze prezenty walentynkowe

Według uczestników ankiety najgorszymi prezentami jakimi możemy obdarować ukochaną osobę są zabiegi odchudzające, maskotki czy sztuczna biżuteria. Tradycyjne kwiatki i czekoladki jako upominek widocznie nie wyszły z mody, bo jedynie 3% osób stwierdziło, że jest to nietrafiony prezent.

Walentynki we dwoje to podstawa. Na co liczymy?

Aż 48 % osób chciałoby miło spędzić dzień Walentynek we dwoje. Na wyznanie miłości lub oświadczyny liczy 19% ankietowanych, a 11% chciałoby, aby bliska im osoba napisała dla nich wiersz lub piosenkę. Badanie ujawniło także, że najlepszymi pomysłodawcami walentynkowych niespodzianek są mężczyźni. Kobiety natomiast przywiązują większą wagę do święta zakochanych i są bardziej romantyczne.

Ile wydać na walentynkowy prezent?

Chociaż wydawać by się mogło, że walentynkowe randki mogą być okazją do sporych wydatków, to wyniki badania pokazują, że Polacy dość ostrożnie podchodzą do kosztów związanych z dniem zakochanych. Większość z nas, bo aż 57% planuje z tej okazji wydać kwotę w przedziale 50 – 100 zł. Jedynie 15% Polaków chce na ten cel przeznaczyć od 100 do 300 zł, a tylko 3 % osób rezerwuje sobie na Walentynki więcej niż 300 złotych.

Walentynki będziemy obchodzili już 14 lutego.

Czytaj więcej