Czytasz: Szef związkowców na obchodach pacyfikacji: "Ręce precz od górnictwa" [ZDJĘCIA]

Szef związkowców na obchodach pacyfikacji: "Ręce precz od górnictwa" [ZDJĘCIA]

"Śmieszni jesteście w tych deklaracjach" - mówi Bogusław Ziętek, odnosząc się do pomysłu Roberta Biedronia. Polityk zapowiedział bowiem, że do 2035 roku zamknie wszystkie kopalnie w Polsce.


Związkowcy oddali dziś w południe hołd ofiarom brutalnej pacyfikacji kopalni "Wujek" w 37. rocznicę pamiętnych wydarzeń.

- To nasi bohaterowie. Ludzie, którzy walczyli o ważne ideały, ale zapłacili cenę najwyższą. My żyjemy. I jesteśmy im winni, by o nich pamiętać i o tym, dlaczego zginęli. Wydawałoby się, że po 37 latach idee, które były wtedy istotne, dziś istotne są mniej. Ale trzeba tą walkę kontynuować - tu na Śląsku i tu w Polsce. Ci ludzie zginęli walcząc o wolność i godne życie - którego dziś nadal wielu z nas nie ma. Bo godne życie to nie znaczy jałmużna - mówił Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

Podkreślał, że ruch Solidarności, powstały w 1980 roku musi dziś znaleźć swoich kontynuatorów, bo nadal są dziś ludzie, którzy są poniżani, nie mają godnego wynagrodzenia.

- Z tego miejsca trzeba też upomnieć się głośno o interesy węgla. Największymi patriotami okazali się przecież górnicy. Bo walczyli, choć wiedzieli co im za to grozi.  Nie pozwolimy tym wszystkim, którzy mówią, że będą likwidować polskie górnictwo dziś, albo w 2035 roku, odpowiadamy - nic nie znaczycie dziś i nic nie będziecie znaczyć w 2035 roku. Ręce precz od górnictwa. Śmieszni jesteście w tych deklaracjach - podkreślał Ziętek.

To odniesienie do słów Roberta Biedronia, który oświadczył, że do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węgla w Polsce. Górnicy mieliby otrzymać specjalną pomoc od państwa.

- Odejdziemy od węgla tak, żeby już nigdy nikt więcej nie musiał umierać ze względu na smog - powiedział kilka dni temu Biedroń.

- Nie po to przez lata walczyliśmy o tą branżę, pogoniliśmy tych, którzy chcieli ją zlikwidować, aby dziś kolejni przychodzili i mówili: Trzeba zabić Śląsk! Trzeba zniszczyć górnictwo, bo nas truje - mówił dziś pod kopalnią "Wujek" Bogusław Ziętek.

Szef związkowców mówił też o "szczycie hipokryzji" w kontekście zakończonego właśnie w Katowicach Szczytu Klimatycznego.

- Przyjechali możni z całego świata i mówią: Polska jest zła, górnictwo jest złe, tzeba zamykać kopalnie bo węgiel zabija. W Polsce wydobywa się 60-70 milionów ton węgla rocznie. A na świecie - 7 miliardów! I to Polska ma zamykać kopalnie? - mówił Ziętek.

Zobacz zdjęcia:

Fot. Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80"