Czytasz: Zostań dawcą szpiku!
W Polsce co godzinę wykrywa się białaczkę, czyli nowotwór krwi. Taką diagnozę może usłyszeć każdy. Każdy może też zostać bliźniakiem genetycznym. Najbliższa okazja już dziś w Bytomiu.

Na całym świecie co 35 sekund zostaje u kogoś zdiagnozowany nowotwór krwi, w Polsce co godzinę. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczep komórek macierzystych. 

- Podczas Dnia Dawców Szpiku w Bytomiu chcemy zwrócić się z prośbą do klientów Agory Bytom, by zarejestrowali się jako potencjalni dawcy. W taki sposób mogą uratować komuś życie – mówi Bartłomiej Cisek z DKMS Polska.

To fundacja, która zajmuje się rejestracją potencjalnych dawców dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Rejestracja trwa kilka minut

Dawcą mogą zostać wszystkie ogólnie zdrowe osoby w wieku 18–55 lat, ważące co najmniej 50 kg. Rejestracja trwa tylko chwilę. Polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

- Im więcej zarejestrowanych osób, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego. Zachęcam do pomagania. Rejestracja trwa zaledwie kilka minut, a pozwala uratować życie – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom. 

Stanowisko DKMS będzie działało w Agorze Bytom, na poziomie 0, w sobotę w godzinach 12–18.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, fundacja wysyła potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces trwa około 3–4 miesiące. W ogólnopolskiej bazie DKMS udało się już zarejestrować i przebadać ponad 1,2 mln potencjalnych dawców. Ponad 4,7 tys. osób oddało swoje komórki macierzyste, ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

Czytaj więcej