Czytasz: Znaleźli wycieńczonego i wychłodzonego człowieka. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

Znaleźli wycieńczonego i wychłodzonego człowieka. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

43-latek był wyziębiony i wycieńczony.

Policjanci w całym kraju, w związku z niską temperaturą prowadzą kontrole pustostanów, w celu ustalenia czy nie przebywają tam bezdomne osoby, którym może grozić niebezpieczeństwo. Podobną kontrolę przeprowadzili będzińscy mundurowi. W jednym z pomieszczeń opuszczonego domu przu ulicy 1 Maja w Będzinie, funkcjonariusze znaleźli 43-letniego mężczyznę.

Bezdomny był osłabiony i wyziębiony, leżał na prowizorycznym posłaniu, przykryty jedynie kołdrą. Po interwencji dzielnicowych 43-latek trafił do domu dla osób bezdomnych, gdzie otrzymał właściwą opiekę. 

Ostatnie dni przyniosły znaczne spadki temperatury. Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu bezdomnych, ale także osób starszych i samotnych. W okresie jesienno-zimowym wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy służby za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

– Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. – apeluje śląska policja.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.