Czytasz: Zmiany w emeryturach: w poniedziałek spotkasz się z...doradcą

Zmiany w emeryturach: w poniedziałek spotkasz się z...doradcą

Ile ci się należy? Prawie sześciuset doradców emerytalnych w placówkach ZUS-u od poniedziałku będzie udzielało informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i jej wysokości.

W poniedziałek resort rodziny i pracy wraz z ZUS-em rozpoczną kampanię w tej sprawie. ZUS przygotowuje się w ten sposób do wchodzącego w życie 1 października obniżonego wieku emerytalnego. Kobiety uzyskają prawa emerytalne w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat.

Ustal swój kapitał

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zachęca osoby, które jeszcze nie wystąpiły o obliczanie kapitału początkowego, potrzebnego do wyliczenia emerytury, by to jak najszybciej zrobiły. - Ze wszystkich 331 tys. osób, które od 1 października do końca roku będą mogły w związku z obniżeniem wieku emerytalnego ubiegać się o emeryturę aż 93 tys. nie miało dotąd ustalonego kapitału – podkreślała prof. Uścińska.

Każda okres pracy ważny. krótki też

Prezes ZUS-u zaznaczyła, że nie ma terminu na złożenie wniosku i dokumentów dla ustalenia kapitału początkowego, ale warto to zrobić jak najszybciej, niezależnie od przyszłej decyzji o tym, czy ktoś skorzysta z prawa do emerytury od razu, czy będzie dalej pracował. - Chodzi o dokumenty sprzed 1 stycznia 1999, pozostałe dane są na elektronicznym koncie w ZUS – przypomniała. - Każdy okres ubezpieczenia jest ważny, nawet jeśli był to krótki okres, warto go zgłosić, bo ma to wpływ na wysokość przyszłej emerytury - podkreśliła prezes i dodawała: - W tej sprawie zapraszamy już teraz do placówek" - dodała.

Pierwsze wnioski już we wrześniu

Według obliczeń ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. dodatkowo ok. 331 tys. osób uzyska prawo do emerytury. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wynikające z obniżenia wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września. Szczegółów od poniedziałku zainteresowani będą mogli dowiedzieć się od tzw. doradców emerytalnych.

Kalkulator emerytalny

Doradcy emerytalni pracowali w maju w dwóch oddziałach w kraju - w Zabrzu i II oddziale ZUS w Warszawie w ramach pilotażu kampanii. Wtedy 20 doradców, spotkało się z ponad 6,2 tys. osób. W obu oddziałach, pomimo zakończenia pilotażu, doradcy byli do dyspozycji w czerwcu i będą pracowali nadal. Czym się zajmą? Doradcy wyjaśniają przyszłym emerytom, od czego zależy wysokość ich świadczenia, wyliczają w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Czytaj więcej