Czytasz: Zażywasz ibuprofen? Możesz nie mieć dzieci

Zażywasz ibuprofen? Możesz nie mieć dzieci

Francuscy i duńscy uczeni ostrzegli: ten czas przyjmowania leku wystarczy, aby szanse na zostanie ojcem zaczęły spadać.

Świat obiegły właśnie sensacyjne wyniki badań kompensowanego hipogonadyzmu. Francuscy i duńscy naukowcy wykazali, że ibuprofen wpływa na hormony płciowe, regulujące produkcję testosteronu.

Badanie prowadzono na grupie ochotników w wieku 18-35 lat. Wzięło w nim udział 31 mężczyzn w wieku 18-35 lat. Połowie z nich przez dwa tygodnie podawano 1200 mg ibuprofenu (2 x 600 mg), pozostałym zaś placebo.

Po zaledwie 2 tygodniach u wszystkich zażywających lek wzrósł poziom lutropiny (LH), która u mężczyzn odpowiada za funkcjonowanie produkujących testosteron komórek śródmiąższowych jąder. Takie zwyżki oznaczają, że ibuprofen wpływał na nie negatywnie, przez co nie wytwarzały one steroidu potrzebnego do spermatogenezy (produkcji plemników).

Wystarczą więc dwa tygodnie zażywania ibuprofenu, aby szanse zostania ojcem zaczeły spadać.

Taki stan nie jest jednak, według naukowców, powodem do wszczynania alarmu. Problemem może stać się dopiero długotrwałe zażywanie ibuprofenu, np. w terapii chorób przewlekłych lub przez sportowców.

Autorzy badania uspokajają więc – sporadyczne sięganie po ibuprofen nie powinno wpływać na płodność w istotny, ani w trwały sposób.

Źródła: PNAS/CNN

Czytaj więcej