Czytasz: “Zatrudniajcie więźniów, bo warto”

“Zatrudniajcie więźniów, bo warto”

Taki przekaz skierowali do instytucji publicznych i firm przedstawiciele aresztu śledczego w Bytomiu. Ulgi, dofinansowania, ale przede wszystkim pomoc w procesie resocjalizacji skazanych.

Zmniejszone koszty zatrudnienia, finansowanie inwestycji, niepracownicza forma zatrudnienia, sumienni i punktualni pracownicy - takie atuty zatrudniania osób osadzonych wyliczali funkcjonariusze służby więziennej.

Stopa bezrobocia najniższa od 1991 roku!

Główny Urząd Statystyczny obwieścił, że stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa od lat. Na koniec kwietnia wyniosła 7,7%. To najniższy wynik od 26 lat. Dobrym wynikiem, choć wciąż kiepskim, na tle kraju, województwa śląskiego, może pochwalić się Bytom. Na koniec marca stopa bezrobocia wynosiła 15%, to poprawa aż o 5% w porównaniu do 2015 roku.

Niższe “bezrobocie” wśród więźniów

Areszt śledczy w Bytomiu. Przebywa w nim obecnie 359 osadzonych. Jest to o tyle wyjątkowa placówka, ponieważ działa tu szpital dla chorych - mężczyzn i kobiet. Na tę chwilę pracuje, w większości nieodpłatnie, setka osadzonych. Plany są ambitne i zakładają zwiększenie zatrudnienia o dodatkowych 40 osób. Wymogi zakładają, że ma pracować 40% więźniów. Dla porównania u naszych sąsiadów - w Niemczech i w Czechach ten współczynnik jest zdecydowanie wyższy - wynosi nawet 70%.

Zatrudnienie osób pozbawionych wolności jest jednym z głównych zadań ustawowych, jakie ma za zadanie realizować służba więzienna.

- Praca jest niezwykle istotnym elementem procesu resocjalizacji, zapewniającym jednocześnie wymierne korzyści przedsiębiorcom zatrudniającym więźniów, a w ostatecznym rozrachunku - przynoszącym pożytek ogółowi społeczeństwa - przekonywał zgromadzonych gości mjr Dariusz Myrcik, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Bytomiu - Jak ktoś pracuje, to nie myśli o “głupotach” - dodał mjr Myrcik.

Program "Praca dla więźniów" realizowany przez Areszt śledczy w Bytomiu

Przedstawiciele władz miasta, urzędu pracy, spółdzielni, biznesmeni, naukowcy z Katedry Pedagogiki Społecznej działającej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, spotkali się, aby debatować i rozwiać swoje wątpliwości. O ścisłej współpracy i planach na przyszłość mówiła prof. Syrek.

- Możliwość pracy dla więźniów jest ogromną wartością samą w sobie. Uczą się nowych, prawidłowych wzorców. Dzięki temu, później potrafią się odnaleźć po wyjściu z więzienia w nowej rzeczywistości - powiedziała prof. dr hab. Ewa Syrek, kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Śląskiego.

“Lepiej dać pracę niż zasiłek” - powiedział z kolei przedstawiciel spółdzielni z Radzionkowa, która zatrudnia skazanych. Więźniowie pracują bezpłatnie - w instytucjach charytatywnych, organizacje pożytku publicznego, domach opieki czy organizacjach administracji publicznej.

Praca szansą na zadośćuczynienie

W razie potrzeby więźniowie wspomagają inne służby - straż pożarną, czy wojsko. Pomagają podczas klęsk żywiołowych, powodzi, intensywnych opadów deszczu. To może być taka dodatkowa forma ich zadośćuczynienia w związku z popełnionymi w przeszłości przestępstwami tłumaczył uczestnikom środowej konferencji ppor. Hyba.

- Praca dla więźniów to szansa na rozwój kompetencji zawodowych. Buduje poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa, pozwala na ewentualną spłatę zatrudnienia, jeżeli osadzony otrzymuje wynagrodzenie - mówił do uczestników konferencji ppor. Krzysztof Hyba, Areszt Śledczy w Bytomiu.

Od 2010 roku widać wzrost zatrudnienia wśród osadzonych. Obecnie w bytomskim areszcie pracuje 91 osób, z czego 63 osób otrzymuje wynagrodzenie. Minimalną kwotę określają przepisy. Na ten moment jest to 2000 złotych, po uwzględnieniu ryczałtu koszt pracy jednego skazanego to 17179,72 złotych brutto. Obecnie na terenie kraju działa 17 przywięziennych zakładów pracy. Do współpracy na terenie swojego aresztu zachęcają jego pracownicy.

- Zachęcamy kontrahentów zewnętrznych do zapoznania się z możliwością osadzonych na terenie Aresztu. Na mocy podpisanej umowy taki podmiot otrzymałby pomieszczenie wyremontowane, dostosowane do potrzeb prowadzonej działalności, ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Warunek jest taki, że przedsiębiorca musiałby zatrudnić osadzonych skierowanych do pracy - tłumaczy mjr Myrcik, zastępca dyrektora.

Zatrudnienie osób odbywających karę pozbawienia wolności - korzyści dla przedsiębiorcy

Dodatkowym atutem zakładu pracy na terenie aresztu jest ochrona obiektu, ale to też szereg ulg i ułatwień. Pracodawca jest zwolniony z obowiązku odprowadzania składki zdrowotnej za zatrudnienie osoby pozbawionej wolności, zwrot części wydatków poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenie osadzoncyh, to również możliwość pozyskania dofinansowania na prowadzoną działalność.

Jak wygląda areszt śledczy w Bytomiu?

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News
44 minut temu W kamienicy rozbił namiot. W nim hodował konopie

38-latek hodował marihuanę w centrum Częstochowy.

News
około 1 godziny temu Prognoza pogody: Jesienno-zimowa aura

Temperatura w okolicach zera. Trochę śniegu, trochę deszczu.

News
2 godzin temu Urodziła żywe dziecko. Później spaliła je w piecu

Makabryczne ustalenia z Ciecierzyna. Kobieta zabiła nie jedno, ale czwórkę noworodków?

News
2 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
3 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 14.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi