Czytasz: Zapłać kartą w urzędzie!

Zapłać kartą w urzędzie!

01:56
Kartą można płacić już niemal wszędzie: w sklepie, w kinie, w restauracji. A w urzędzie?

- Każdy z urzędników zna technologię, ma kartę. Pytaliśmy czy ktoś nie ma karty? Wszyscy mają! - mówi Tomasz Włodarczyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej

Krajowa Izba Rozliczeniowa rozpoczęła cykl szkoleń, który ma rozwiać wszelkie wątpliwości urzędników. Bo choć sami na codzień kart używają, to ich obawy budzi znalezienie się po drugiej stronie. Zgłaszane przez urzędników obiekcje, to sama obsługa terminala oraz weryfikacja czy osoba posługująca się kartą ma do tego prawo.

Jak podkreśla Elżbieta Burliga reprezentująca operatora płatności, niektórzy urzędnicy wątpią czy zmiana formy płatności jest potrzebna.

- Krótkie wycieczki w teren wykazały, że wszystkie sklepy wokół urzędów przyjmowały karty. Obywatele nimi płacą. Nie przychodzili z nimi do urzędów, ponieważ mieli świadomość, że w urzędzie kart się nie akceptuje - mówi Elżbieta Burliga.

KIR przygotowała atrakcyjną ofertę dla urzędów w całym kraju. Wprowadzenie terminali do swoich placówek jest bezpłatne. Wszystkie koszty pokrywa powołana w marcu Fundacja KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji "Cyberium”. Urzędy mogą przystępować do programu w każdej chwili. Cała procedura ogranicza się do wypełnienia formularza.

Śląski Urząd Wojewódzki jest jednym z pierwszym w kraju, w którym wprowadzono tę formę płatności. Dotychczas przeprowadzono około 3300 transakcji bezgotówkowych. 

Czytaj więcej