Czytasz: Zaćma to także problem młodych osób

Zaćma to także problem młodych osób

Niedawno w Ostrawie operowano z tego powodu 19-latka.

Nazywana również kataraktą, zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku wśród osób starszych. Problem nie dotyczy jednak tylko tej grupy wiekowej. Ze zmętnieniem soczewki zmaga się coraz więcej także młodych osób. Niedawno w Ostrawie operowano z tego powodu 19-latka.

- Pacjentów poniżej 25 roku życia z zaćmą, którzy poddają się operacji usunięcia zaćmy w naszej klinice, jest kilku w ciągu roku. Przyczyny schorzenia w ich przypadku są różne. Mogą być związane z przyjmowanymi lekami, przewlekłym zapaleniem naczyniowej błony oka, nowotworem wewnątrz gałki ocznej, powikłaniami cukrzycy insulinozależnej, czy z powodu usunięcia przytarczy w przypadku zaćmy tężyczkowej. Zmętnienie soczewki mogą powodować także szkodliwe warunki pracy oraz promieniowanie słoneczne - wylicza Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie niedawno operację usunięcia zaćmy przeszedł 19-letni pacjent.

Nastolatek przyjechał na zabieg z woj. śląskiego.

- To jedna z trzech pacjentów na świecie chorujących na rzadką chorobę, która wymagała u niego przewlekłej sterydoterpaii. Konieczność długotrwałego zażywania leków wywołało zaćmę obu oczu - mówi okulistka Justyna Krowicka, która dodaje, że to drugi przypadek w historii kliniki, gdzie zabiegowi z powodu zaćmy poddała się osoba poniżej 20 roku życia.

Pierwsze objawy katarakty powoduje, że niejednokrotnie młodzi ludzie mylą ją z typowymi wadami wzroku albo zwyczajnym przemęczeniem. Wśród podstawowych objawów zaćmy specjaliści wymieniają zmianę w postrzeganiu kontrastu, jednooczne podwójne widzenie, a także zaburzenia ostrości wzroku przy intensywnym świetle. Bardzo charakterystyczną, zewnętrzną zmianą w oku, która świadczy o rozwoju zaćmy jest biała barwa źrenicy oka. Niestety, w przypadku zaćmy nie ma możliwości skutecznego skorygowania nieprawidłowego widzenia za pomocą okularów czy soczewek. Można jedynie zmniejszyć tempo rozwoju choroby. Jedynym, skutecznym rozwiązaniem jest operacja. Zabieg trwa ok. 20 minut, jest bezbolesny i jeszcze tego samego dnia pacjent może opuścić szpital.

- W przypadku 19-letniego pacjenta zabieg był standardowy, bez użycia ultradźwięków. Polegał głównie na oddesaniu miękkich mas soczewki i dokładnym oczyszczeniu wnętrza torebki soczewki przed wszczepieniem sztucznej soczewki  - mówi Justyna Krowicka. 

W klinice w Ostrawie zabieg usunięcia zaćmy przeszło do tej pory ok. 10 tys. pacjentów z Polski. Najwięcej z nich - ok. 5 tys. - to osoby z terenu woj. śląskiego, z województw opolskiego i dolnośląskiego przyjechało po ok. 1,5 tys. osób, a z woj. małopolskiego tysiąc osób mających problem z zaćmą. Po 500 pacjentów stanowili ci z Łódzkiego i pozostałych województw. Na zabieg, który dzięki ustawie transgranicznej refundowany jest z NFZ, praktycznie nie muszą oni czekać.