Czytasz: Za telefon za granicą zapłacimy znów więcej?

Za telefon za granicą zapłacimy znów więcej?

Operatorzy chcą dopłat do roamingu

10 operatorów sieci komórkowych złożyło do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o dopłaty do roamingu. Jeśli ich prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona, Polacy jadąc do innego kraju Unii Europejskiej, zapłacą wyższy rachunek za telefon.

15 czerwca nastąpiła wielka zmiana cenników usług roamingowych. Od tego czasu z telefonów komórkowych w Unii Europejskiej możemy korzystać bez dodatkowych opłat za roaming. Oznacza to, że na terenie Unii rachunek telefoniczny opłacimy zgodnie z polskim cennikiem.

Operatrzy płacą więcej

Zmiany przyniosły wzrost liczby połączeń i sms-ów wysyłanych z zagranicy oraz kilkunastokrotne zwiększenie transmisji danych, za co zapłacili operatorzy.

Jak tłumaczy jednak Martin Stysiak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, od powyższej zasady przepisy rozporządzenia unijnego przewidują kilka wyjątków, umożliwiających pobieranie dodatkowej opłaty.

- Jeżeli dostawca wykaże w postępowaniu administracyjnym, że nie jest w stanie odzyskać swoich całkowitych, rzeczywistych i prognozowanych kosztów świadczenia usług roamingu, regulowanego zgodnie z zasadą Roam like at Home, dodatkowa opłata może być wprowadzona – tłumaczy Stysiak.

Przed jej wprowadzeniem potrzebna jest jednak zgoda prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Wniosek o uzyskanie zgody na stosowanie dodatkowej opłaty w celu utrzymania zrównoważonego charakteru modelu opłat krajowych złożyło 10 operatorów – dodaje Stysiak.

Wśród operatorów znaleźli się: Virgin Mobile Polska, Telefonia Dialog, Internetia, Netia, ITI Neovisio, Polkomtel, Premium Mobile, VikingCO, FM Mobile Group i P4.

Na razie nie wiadomo, o jak wysokich opłatach mowa, ani od kiedy miałyby zacząć obowiązywać. - Decyzje w sprawie ewentualnych dopłat zostaną ogłoszone w najbliższym czasie – mówi Stysiak.

Czytaj więcej