Czytasz: Za nami świąteczny jarmark na Nikiszu. Poczuliście "magię świąt"? [ZDJĘCIA]

Za nami świąteczny jarmark na Nikiszu. Poczuliście "magię świąt"? [ZDJĘCIA]

Za nami Jarmark na Nkiszu. Udało Wam się w weekend odwiedzić to miejsce?

 Zabytkowe górnicze osiedle znów zamieniło się w barwny jarmark, pachnący świątecznymi wypiekami i grzanym winem. Były atrakcje dla dzieci i dorosłych, karuzela wiedeńska i przepiękne ozdoby.

Jarmark na Nikiszu [ZDJĘCIA] 

 

 Co można było znaleźć na Jarmarku? 

Podczas Jarmarku na Nikiszowcu nie mogło zabraknąć karuzeli wiedeńskiej i karuzeli mikołajkowej. Od piątku do niedzieli na Nikiszu czekało także wiele atrakcji zarówno dla dzieci i dorosłych. Dla przykładu, w piątek w Kościele św. Anny odbył się Koncert chóru Gospel Sound, a w sobotę jedną z atrakcji było widowisko przygotowane przez Teatr Gry i Ludzie, pt. "Sekrety św. Mikołaja". W niedzielę na Nikiszu słychać było Orkiestrę Dętą Wieczorek.

Szeroką ofertę przygotowali także wystawcy. Wśród tegorocznych produktów można było znaleźć kilkanaście pracowni ceramicznych, stoiska oferujące szeroki asortyment biżuterii, wykonanej z tradycyjnych jak i niekonwencjonalnych materiałów. Na Jarmarku prezentowały się także pracownie krawieckie, prezentujących artykuły dla dzieci i dorosłych. W ofercie znalazło się także wiele innych wyrobów ozdobnych: z wełny i filcu, koronki i hafty, porcelana ręcznie malowana, ozdoby witrażowe oraz kwiatowe – m.in. wieńce świąteczne, produkty z mydła i lawendy.

Na bożonarodzeniowym Jarmarku nie mogło rónież zabraknąć stoisk z piernikami – artystycznie zdobionymi, domkami z piernika, choinkami piernikowymi; a także wiele innych artykułów świątecznych, ozdób, bombek zdobionych. Można było także znaleźć sporo produktów naturalnych regionalnych, a wśród nich: chleb tatarczuch, syropy, oleje naturalne, konfitury, dżemy, nalewki, śląski smalec, miody i wyroby pszczelarskie, sery góralskie i austriackie, wędliny. Wielbiciele słodyczy mogli wybierać z szerokiego asortymentu: owoce w czekoladzie, czekolada na gorąco, kurtosze, krówki, żelki, gofry, lizaki świąteczne, desery i ciasta. Świąteczny klimat wzmocnił także zapach grzanego wina.

Mieszkańcy spędzający weekend na Nikiszu mogli także skorzystać ze strefy gastro, gdzie serwowano m.in. rozgrzewające zupy, tradycyjne dania kuchni śląskiej, czy różnego rodzaju pierogi lub potrawy z grilla. Jak co roku w ofercie znalazły się także pamiątki z Nikiszowca i okolicy, a także gadżety, artefakty i produkty nawiązujące do Śląska. Swoje dzieła zaprezentowali członkowie legendarnej Grupy Janowskiej, a także inni lokalni artyści.


Zagraj w "Znajdź elfa"! Aby uruchomić grę, kliknij przycisk „START". Gra automatycznie uruchomi się w trybie pełnoekranowym.