Czytasz: Pechowa trzynastka!
02:34
Wykolejony tramwaj, kilkanaście ofiar, zastępy straży pożarnej, pogotowie i policja. Spokojnie to tylko ćwiczenia!

Tramwaj linii nr 13 przed południem wykoleił się na pętli w Siemianowicach Śląskich. Do zdarzenia doszło na skutek zderzenia z samochodem osobowym, który wymusił pierwszeństwo. Jakby tego było mało pod tramwaj wpadł pieszy. Po awaryjnym hamowaniu kilkoro pasażerów uskarżało się na swój stan zdrowia. Po zderzeniu motorniczy zgłosił wypadek dyspozytorowi, a jeden z pasażerów zadzwonił na straż pożarną. Taki był plan wspólnych ćwiczeń służb w Siemianowicach Śląskich:

Wykolejony tramwaj. Ćwiczenia służb w Siemianowicach Śląskich:


Kilka zastępów straży pożarnej, karetki pogotowia, policja, straż miejska, ale także samochody pogotowia technicznego. W ćwiczeniach zaaranżowanych na pęti tramwajowej w Siemianowicach Śląskich zaangażowanych była nawet setka specjalistów i odpowiedni sprzęt, ponieważ pomimo tego, że były to tylko ćwiczenia, to każdy podchodził do nich poważnie.

- Na cały rok mamy zaplanowane szkolenia. Staramy się prowadzić ćwiczenia z wykorzystaniem naturalnych warunków tak, aby działania były najbardziej zbliżone do rzeczywistych, stąd dzisiaj współpraca ze spółką Tramwaje Śląski - mówi mł. bryg. Marcin Wyrzykowski, rzecznik prasowy straży pożarnej w Siemianowicach Śląskich.

Szkolą się nie tylko służby, ale też pracownicy Tramwajów Śląskich, którzy obowiązkowo przechodzą kurs pierwszej pomocy. Dla nich takie ćwiczenia to nie pierwszyzna.

- Musimy być przygotowani na takie sytuacje, bo one niestety się zdarzają. Scenariusz dzisiejszych ćwiczeń był lekko przerysowany, bo rzadko dochodzi do zderzenia z samochodem osobowym i potrącenia przez tramwaj pieszego, ale lepiej ćwiczyć i dmuchać na zimno - dodaje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Ślaskie.

Czytaj więcej