Czytasz: Wyciągnięta dłoń środowiska prawniczego

Wyciągnięta dłoń środowiska prawniczego

02:39
Kongres Prawników Polskich zobowiązał środowisko do stania na straży wymiaru sprawiedliwości. Swoje postulaty zawarli w uchwale podsumowującej Kongres.

Pierwszy po 1936 roku Kongres Prawników Polskich zgromadził w Katowicach blisko 1,5 tysiąca przedstawicieli zawodów prawniczych. Emocjonalne wystąpienia, apele, spory i brak akceptacji dla stanowiska prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra sprawiedliwości, podsumowano przyjęciem specjalnej uchwały.

Prawnicy skupiają się w niej na roli sądów, uproszczeniu procedur, ale także współpracy ze społeczeństwem. Zobowiązują się także do powołania Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej. Jej zadaniem będzie opracowanie projektów ustaw normujących wymiar sprawiedliwości w zakresie spraw poruszanych przez Kongres.

- Priorytetem wymiaru sprawiedliwości XXI wieku powinna być pełna realizacja prawa do sądu w demokratycznym państwie prawa przy zapewnieniu efektywności i szybkości postępowania - czytamy w uchwale

Uczestnicy Kongresu podkreślili, że w proces reformowania wymiaru sprawiedliwości powinien zostać zaangażowany "potencjał intelektualny stutysięcznej rzeszy prawników polskich oraz skupiających ich samorządów zawodowych i stowarzyszeń".

Będą kolejne Kongresy

Wiodącą rolę odgrywać będzie Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych i Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Zgodnie z deklaracją prezesów tych instytucji, zaproszoni zostaną wszyscy przedstawiciele zawodów prawniczych. 

- Apelujemy o zaprzestanie i w przyszłości unikanie antagonizujących postaw w relacjach prawa i polityki w prowadzonych debatach. Chcemy działać razem, a nie przeciw sobie, w imię nadrzędnego dobra, jakim jest stabilne demokratyczne państwo prawne służące ludziom - piszą prawnicy w uchwale.

Symbolem pierwszego Kongresu pozostanie wyjście jego uczestników w czasie przemówienia wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Oskarżał on zgromadzonych o realizację korporacyjnych interesów środowiska prawniczego i nierozliczenie czasów stalinowskich. Jak komentowali później jego wystąpienie, minister "nie podjął ręki wyciągniętej przez środowisko prawnicze". Ta jednak wciąż jest wyciągnięta.

 


Pełna treść uchwały Kongresu Prawników Polskich:

Priorytetem wymiaru sprawiedliwości XXI wieku powinna być pełna realizacja prawa do sądu w demokratycznym państwie prawa przy zapewnieniu efektywności i szybkości postępowania.

Sądownictwo XXI wieku powinno być przyjazne obywatelowi – proste i dostępne.

Misją niezawisłego sędziego XXI wieku powinno być wymierzenie sprawiedliwości poprzez rozstrzyganie i rozwiązywanie sporów, przy niezbędnej dbałości o zachowanie konstytucyjnych i wspólnotowych praw obywateli.

Postulat dobrej reformy wymiaru sprawiedliwości XXI wieku wymaga podjęcia szerokiej dyskusji w trzech podstawowych obszarach:

- po pierwsze organizacji sądów w taki sposób, aby zapewnić w nich efektywność udzielanej ochrony prawnej,

- po drugie uproszczenia procedur i wprowadzenia instytucji sprzyjających szybkiemu zakończeniu sporów,

- po trzecie zagwarantowaniu niezależnego i transparentnego sądownictwa jako warunku koniecznego w niezawisłym orzekaniu przez konkretnego sędziego.

Konieczne jest zaangażowanie w proces legislacyjny kapitału społecznego, jakim jest potencjał intelektualny stutysięcznej rzeszy prawników polskich oraz skupiających ich samorządów zawodowych i stowarzyszeń.

Należy powołać Społeczną Komisję Kodyfikacyjną, reprezentującą różne zawody prawnicze. Pierwszym jej zadaniem powinno być opracowanie i przekazanie podmiotom posiadającym inicjatywę ustawodawczą konkretnych projektów ustaw lub nowelizacji w sprawach będących tematem Kongresu.

Apelujemy o zaprzestanie i w przyszłości unikanie antagonizujących postaw w relacjach prawa i polityki w prowadzonych debatach. Chcemy działać razem, a nie przeciw sobie, w imię nadrzędnego dobra, jakim jest stabilne demokratyczne państwo prawne służące ludziom.

 

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
37 minut temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
około 1 godziny temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
2 godzin temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
5 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
5 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
6 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.