Występująca na całym świecie dyrygentka Marzena Diakun w piątek w Katowicach poprowadzi śląskich filharmoników. Koncert m.in. z muzyką Giuseppe Verdiego i Johannesa Brahmsa wpisuje się w cykl wydarzeń poprzedzających listopadowy konkurs dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga.
Diakun jest najwyżej dotąd sklasyfikowaną Polką w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów. Przed pięcioma laty, podczas 9. edycji, zdobyła drugą nagrodę - "Srebrną batutę" - i kilkanaście nagród pozaregulaminowych z koncertowymi zaproszeniami.
Na swym koncie Diakun ma występy z czołowymi światowymi orkiestrami. Międzynarodową sławę zyskała zastępując Mikko Francka podczas koncertów z filharmonikami Radia Francuskiego. Pracuje również na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie prowadzi swoją klasę dyrygentury (w tym roku uzyskała stopień doktora habilitowanego). Jest także m.in. laureatką nagrody "Paszporty Polityki" za 2016 r. za dokonania na polu muzyki poważnej.
W piątek pod jej batutą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wykona jedną z najpopularniejszych uwertur Giuseppe Verdiego – do jego opery "Moc przeznaczenia". Następnie melomani wysłuchają Fantazję koncertową na tematy z opery G. Verdiego "Rigoletto" autorstwa Luigiego Bassiego w wykonaniu klarnecisty Krzysztofa Grzybowskiego. Zagra on również w Introdukcji i temacie z wariacjami z opery "La Donna del Lago" Gioacchino Rossiniego. Ostatnim punktem koncertu będzie IV Symfonia e-moll op. 98 Johannesa Brahmsa.
Koncert odbywa się w ramach cyklu pod hasłem: "Przed wielkim konkursem", który Filharmonia Śląska zainaugurowała już wiosną br. W jego ramach wybitni dyrygenci, także ci związani z konkursem im. Fitelberga, prowadzą śląskich filharmoników. Pierwszym z gości był zwycięzca VIII edycji konkursu Eugene Tzigane.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja konkursu dyrygenckiego rozpocznie się 17 listopada. W Katowicach o Złotą Batutę i 25 tys. euro powalczy 50 młodych dyrygentów z 21 krajów.
Katowicki konkurs dyrygentów należy do trzech najważniejszych polskich międzynarodowych konkursów wykonawczych - obok warszawskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i poznańskiego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.
Filharmonia Śląska w Katowicach rozpoczęła działalność artystyczną w 1945 r. Od 2011 r. nosi imię Henryka Mikołaja Góreckiego. W każdym sezonie artystycznym zespoły filharmonii dają ok. 100 koncertów w kraju i za granicą oraz blisko tysiąc audycji muzycznych dla przedszkoli i szkół. (PAP)
autor: Agnieszka Kliks-Pudlik
edytor: Agata Zbieg
Sztauwajery wracają do Doliny Trzech Stawów!
Jest wyrok! Skarb Państwa jest odpowiedzialny za zawalenie hali MTK!
Żory: z 2 promilami we krwi spowodował groźny wypadek! [WIDEO]
Zbiory Muzeum Śląskiego zagrożone! Może dojść do zawalenia?
Zaginięcie czy porwanie? Zniknął pies, jest wysoka nagroda dla znalazcy!
Katowice: W centrum dziś spore utrudnienia w ruchu
Wystąpią czasowe utrudnienia w kursowaniu linii autobusowych i tramwajowych.Nie chodzi o dystans. Liczą się pomysły i innowacyjne rozwiązania
W Katowicach wystartował 24-godzinny maraton programowania.Czeka nas gorący weekend! Będzie cieplej niż w majówkę
W ten weekend nie warto siedzieć w domach.Durczok: Tego rywala prezydent powinien się bać
Takiej kampanii w Katowicach nigdy nie było. Bo wszyscy się bali ultrapopularnego Uszoka. Teraz będzie inaczej?Muzyczne kontenery powracają, ale nie tylko Sztauwajery będą przyciągać do Doliny Trzech Stawów! Działa już Sezo’novo, a wkrótce otworzy się tam też Petit.
Sąd stanął po stronie rodzin, które straciły bliskich pod halą MTK
Blisko 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał 20-latek z Żor, który spowodował poważny wypadek na Folwareckiej.
Zaskakujące wyznanie dyrektor Muzeum Śląskiego w czasie sesji sejmiku.
Trwają poszukiwania charta angielskiego.
W kierunku Katowic tworzy się poważny korek