Czytasz: Wszystko, co musicie wiedzieć o festiwalu Tauron!

Wszystko, co musicie wiedzieć o festiwalu Tauron!

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przewodnik po festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Tych atrakcji po prostu nie możecie przegapić!

Dokładnie za tydzień, 28 czerwca, rozpocznie się wielkie święto muzyki elektronicznej. Tauron Nowa Muzyka po raz kolejny zawita do katowickiej Strefy Kultury i po raz 13. skupi miłośników muzyki elektronicznej.

Tauron Nowa Muzyka to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także poza Polską. Festiwal trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Od 28 czerwca do 1 lipca katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową.

Przygotowaliśmy dla Was przewodnik festiwalowy, czyli wszystko, co musicie wiedzieć o tym wydarzeniu. Szczegóły dotyczące programu muzycznego i biletów dostępne są na stronie internetowej.

Rzeźby Szapocznikow na festiwalu

„Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda” to wystawa, która zaprezentuje twórczość trojga przedstawicieli pokolenia „zarażonych wojną”: malarza Andrzeja Wróblewskiego (1927–1957), rzeźbiarki Aliny Szapocznikow (1926–1973) i reżysera Andrzeja Wajdy (1926–2017). Łączy ich nie tylko zbliżona data urodzenia i wczesna utrata ojca, ale też podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania: okresem II wojny światowej w okupowanej Polsce. To, czego byli uczestnikami i świadkami, naznaczyło w sposób bardzo szczególny zarówno ich życie, jak i twórczość.

Na wystawę złoży się około 70 prac rzeźbiarskich i rysunków Aliny Szapocznikow oraz tyle samo obrazów, gwaszy, monotypii i rysunków Andrzeja Wróblewskiego. Dzieło Andrzeja Wajdy zostanie zaprezentowane przez szkice do scenopisów, plakaty, fotosy i fragmenty jego 14 filmów z lat 1955–2016. Uzupełnieniem wystawy będą projekcje filmów o Szapocznikow, Wróblewskim i Wajdzie oraz archiwalnego filmu z przedstawienia "Akropolis" Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny z roku 1962. Kuratorem wystawy jest Anda Rottenberg.
Wystawa dostępna w czasie trwania Festiwalu w godzinach 10 – 20. Dla posiadaczy karnetów Tauron Nowa Muzyka Katowice wstęp na wystawę czasową oraz stałą tylko za 1 zł.

Kolacja na tarasie NOSPRu

Na sobotę, 30 czerwca zaplanowano specjalną kolację degustacyjną „ziemia i woda” na tarasie gmachu NOSPR. Kolację przygotują Katarzyna Rogowska z katowickiej restauracji Cadenza oraz Witold Wróbel z Novo.

Koszt kolacji dla 1 osoby to 220zł. W koszt wliczone jest również wino, odpowiednio dobrane do dań. Liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacje drogą mailową: restauracja@cadenza.pl.

Koncerty w muszli Boguckiej

30 czerwca i 1 lipca, Biuro Dźwięku we współpracy z organizatorami Taurona ponownie zaprasza do muzycznego wypoczynku i buforowania festiwalowej energii w Parku Boguckim w Katowicach. Tym razem pod muszlą koncertową spotkają się twórcy cyfrowego dubu, lekkich kwasów, ekstatycznego noise’u i ambient techno, a otwarciem każdego poranka zajmą się samo-grające syntezatory imitujące dźwięki przyrody. Wstęp jest bezpłatny.

Teatr z muzyką na scenie

Tego na Tauronie jeszcze nie było. Zobaczymy spektakl „Uran Uran” do muzyki Wojciecha Kucharczyka, którego premiera odbędzie się na festiwalu.

Dwójka bohaterek, o imionach Fitz & Carraldo odkrywa na naszych oczach, że to nie jest takie znowu trudne wyruszyć z pustyni na podbój wszechświata, wystarczy znaleźć w oceanie możliwości dryfującą butelkę z instrukcjami i nacisnąć ten właściwy guzik… Później spotykają innych ludzi i przygody, jak to w każdej porządnej podróży bywa. Spektakl zobaczymy 30 czerwca o godz. 20.

Największe gwiazdy festiwalu

47soul. To jedna z najbardziej obiecujących młodych gwiazd z Bliskiego Wschodu.  Zespół 47soul tworzy własny, unikalny gatunek o nazwie „shamstep”, łączący tradycyjną muzykę palestyńską z elektronicznymi beatami, funkiem i hip-hopem. 

Fever Ray. To solowy projekt Karin Dreijer, wokalistki The Knife. Jej autorskie nagrania bazują na lodowatym, elektronicznym brzmieniu dawnego zespołu. Długo wyczekiwany drugi solowy album wokalistki - "Plunge" - ukazał się jesienią 2017 roku. Tegoroczna trasa koncertowa będzie pierwszą serią koncertów Fever Ray od 2010 roku.

Jazz Band Młynarski-Masecki. Zespół grający przedwojenny polski jazz. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.

Mura Masa. Alex Crosnan to 21-letni producent wywodzący z wyspy Guernsey na kanale La Manche. Prowincjonalne pochodzenie nie przeszkodziło mu w uzyskaniu milionów wyświetleń na YouTube i utrzymaniu ogromnej popularności w Internecie.

Nosowska. W ostatnim czasie wokalistka pożegnała się z macierzystą grupą, by skoncentrować się na karierze solowej. Jeszcze w tym roku do sklepów powinna trafić nowa płyta wokalistki, ale jej fragmenty przedpremierowo będzie można usłyszeć na festiwalu. Jej solowe piosenki to ambitny pop z wpływami takich gatunków, jak muzyka elektroniczna, r’n’b, rock czy blues. 

Sampha. Czaruje imponującymi możliwościami wokalnymi, nowoczesną produkcją oraz uduchowionym podejściem do R&B i stonowaną, soulową mistyką. Brytyjski wokalista i kompozytor znany ze współpracy z takimi gwiazdami, jak Beyoncé, Drake, Kanye West, Frank Ocean, Solange, SBTRKT, Jessie Ware i Katy B. 

Czytaj więcej