Czytasz: 1 listopada - jak dojechać do cmentarzy [ROZKŁADY JAZDY, ZAMKNIĘTE DROGI]

1 listopada - jak dojechać do cmentarzy [ROZKŁADY JAZDY, ZAMKNIĘTE DROGI]

Wszystkich Świętych 2018. Utrudnienia dla kierowców.

Wszystkich Świętych co roku przypada 1 listopada. W tym roku to czwartek. Święto to jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zamknięte są wszystkie urzędy, szkoły, placówki oświatowe, centra handlowe, punkty usługowe oraz wszystkie inne miejsca zatrudnienia.  

Wszystkich świętych - obchody w polsce

Zarówno we Wszystkich Świętych, jak i kolejnego dnia w Dzień Zaduszny, Polacy odwiedzają cmentarze, ozdabiają groby bliskich wiązankami, zapalają znicze i modlą się za zmarłych. W tym dniu odprawiana jest także uroczysta msza. 

Uważa się, że uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody takie, w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego, wprowadzano w IV wieku. 

Ich daty były zróżnicowane lokalnie. Świętowanie 1 listopada w Rzymie rozpoczęto najprawdopodobniej w 741 roku. 

darmowa komunikacja na wszystkich świętych

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP informuje, że w dniach 1 i 2 listopada  w celu poprawy dojazdu do cmentarzy zostaną zmienione zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej.

W czwartek (1 listopada) pasażerowie będą mogli podróżować wszystkimi liniami KZK GOP bezpłatnie

1 oraz 2 listopada będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w soboty. Wyjątki można sprawdzić na oficjalnej stronie KZK GOP - https://www.kzkgop.com.pl/ . 

Ponadto, uruchomionych zostanie 11 dodatkowych linii autobusowych o numerach:

C1, C2, C3 i C4 w Gliwicach,
C5 i C8 w Katowicach,
C6 w Sosnowcu i Będzinie,
C7 w Chorzowie i Siemianowicach-Śląskich,
C9 w Rudzie Śląskiej i Chorzowie
C10 w Knurowie,
C11 w Czeladzi.

informacja dla kierowców 

Przypominamy kierowcom o zmianie organizacji ruchu w rejonach cmentarzy, która obowiązuje od godzin wieczornych 31 października do godzin porannych 5 listopada.

Rejon cmentarza przy ul. Sienkiewicza – od ul. Powstańców zamknięcie ruchu kołowego (za wyjątkiem inwalidów i mieszkańców posesji).

Rejon cmentarza przy ul. Plebiscytowa – istniejący ruch jednokierunkowy od ul. Powstańców do ul. W. Stwosza.

Rejon cmentarza przy ul. Damrota – zamknięcie dla ruchu kołowego odcinka od ul. Powstańców do ul. Przemysłowej (w przypadku dużego natężenia ruchu pieszego).

Rejon cmentarza przy ul. Brackiej – zamknięcie dla ruchu kołowego prawego pasa ul. Brackiej na odcinku od ul. Chorzowskiej do DTŚ. Z uwagi na zamknięcie prawego pasa ul. Brackiej nastąpi wyłączenie jednego pasa do skrętu w lewo z ul. Chorzowskiej do ul. Brackiej.

Rejon cmentarza przy ul. Wróblewskiego – wprowadzenie ruchu jednokierunkowego od ul. Podhalańskiej do ul. Wrocławskiej.

 Rejon cmentarza przy ul. Murckowskiej – wprowadzenie „zakaz zatrzymywania” na odcinku od wylotu z A-4 do wyjazdu z ul. Porcelanowej oraz wprowadzenie oznakowania określającego wjazd i wyjazd z parkingu przy cmentarzu.

Rejon cmentarza przy ul. Panewnickiej – wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Bronisławy od ul. Panewnickiej do ul. Śląskiej (w przypadku dużego natężenia ruchu pieszego).

Rejon cmentarza przy ul. Cmentarnej – zamknięcie całego odcinka w/w ulicy dla ruchu kołowego.

Rejon cmentarza przy ul. Gliwickiej – zamknięty prawy pas ruchu (miejsca parkingowe) ul. M. Goepert-Meyer w kier. ul. Sądowej.

Rejon cmentarza przy ul. Armii Krajowej – parkowanie pojazdów w miejscach wyznaczonych wzdłuż ul. Armii Krajowej.

Rejon cmentarza przy ulicy Popiełuszki – wprowadzenie ruchu jednokierunkowego od ul. Le Ronda.

Czytaj więcej