Czytasz: Współczesne odkrycie, zapomniana historia?

Współczesne odkrycie, zapomniana historia?

Prace budowlane odsłoniły relikty fundamentów dawnego miasta.

Ulica Dworcowa w Gliwicach. To tu na wysokości hotelu Qubus powstaje przystanek dla autobusów. Podczas prac ekipa budowlana odkryła ceglane fundamenty pięknych XIX-wiecznych kamienic.

Kiedyś była to główna arteria miasta. Piękna i reprezentacyjna - tłumaczy Monika Michnik, Dział Archeologii Muzeum w Gliwicach - Główna droga na Bytom i Tarnowskie Góry. Łączyła centrum miasta z Królewską Odlewnia Żelaza oraz dworcem kolejowym.

Była promenada, neostylowe  kamieniczki, odkrytym korytem płynęła Ostropka, były sklepy i warsztaty rzemieślnicze. Były w czasach, kiedy Gliwice były Gleiwitz. Dzisiejsza Dworcowa to niemiecka Bahnhofstrasse. W latach siedemdziesiątych przebudowano ją gruntownie, kamienice wówczas zostały zburzone.

Gliwice Ok. 1905 r. © ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Odkrycie murów to nic specjalnego. - mówi Monika Michnik - podobnie jak w przypadku Białej Bramy wiadomo, że gdzieś tam się znajdowały. Myślę, że ciekawe by było sprawdzenie tego, co znajdowało się poniżej. W tym przypadku mogą to być pozostałości dawnej zabudowy miasta, być może drewnianej. Oczywiście, jeżeli kamienicy nie były w całości podpiwniczone.
 

Po wstępnej ekspertyzie archeologa prace zostały wznowione. Za inwestycję, budowę przystanku autobusowego, odpowiada Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Gliwice ok. 1910 r. © ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Czytaj więcej