Czytasz: Wspaniała przyroda w obiektywie światowych fotografów

Wspaniała przyroda w obiektywie światowych fotografów

Pustynie, tropikalne dżungle i niezwykłe zwierzęta – zdjęcia dzikiej przyrody zobaczymy w Bytomiu.

Wildlife Photographer of the Year to konkurs fotograficzny organizowany od 1965 roku przez BBC Worldwide i Natural History Museum w Londynie, a od czterech lat wyłącznie przez londyńskie muzeum. Z edycji odbywających się w latach 2002–2016 wybrano 70 zdjęć, które zobaczymy na wystawie w bytomskim Muzeum Górnośląskim. 

Najważniejszy konkurs przyrodniczy na świecie

To obecnie najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs poświęcony fotografii przyrody, przeznaczony dla profesjonalistów i amatorów, a także dla młodzieży i dzieci.

Nagrody zdobywają ci, którzy w obrazach łączą oryginalne spojrzenie, łut szczęścia i znajomość przyrody. Wcale nie musi oznaczać to „uzbrojenia” w najlepszy sprzęt i odbywania wojaży po całym świecie.

Każdego roku na konkurs wpływa 40–50 tys. zdjęć wykonywanych przez ponad 4 tys. fotografów z ponad 90 krajów. Jałowe pustynie, wzniosłe granie, gęste tropikalne dżungle czy otwarty ocean – te zdjęcia są nie tylko wizualnymi „ambasadorami” świata dzikiej przyrody, ale ukazują też artystyczną perfekcję twórców, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody uchwyconej przez fotografów w jej całej wspaniałości.

Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – ciągle się przeplatają, raz za razem. O większości z tych codziennych dramatów nic nie wiemy. Dzięki temu, że fotografowie z całego świata uchwycili niektóre z tych momentów, możemy je zobaczyć i kontemplować. Czasem to zwyczajne chwile, czasem zupełnie wyjątkowe. Jedne dodają otuchy, a inne każą zadać sobie pytanie o nasz wpływ na przyrodę.

Dzięki temu wystawa zyskuje walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to rozbudzając w nas potrzebę dbania o jej przyszłość. Wystawa, oprócz Polski, jest prezentowana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, a każdego roku zwiedza ją ponad milion osób.

Otwarcie wystawy „Fotografia dzikiej przyrody 2002-2016” odbędzie się 3 stycznia o godz. 17 w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego przy placu Jana III Sobieskiego 2. Zobaczymy ją do 25 lutego.

Czytaj więcej