Czytasz: Wspaniała przyroda w obiektywie światowych fotografów

Wspaniała przyroda w obiektywie światowych fotografów

Pustynie, tropikalne dżungle i niezwykłe zwierzęta – zdjęcia dzikiej przyrody zobaczymy w Bytomiu.

Wildlife Photographer of the Year to konkurs fotograficzny organizowany od 1965 roku przez BBC Worldwide i Natural History Museum w Londynie, a od czterech lat wyłącznie przez londyńskie muzeum. Z edycji odbywających się w latach 2002–2016 wybrano 70 zdjęć, które zobaczymy na wystawie w bytomskim Muzeum Górnośląskim. 

Najważniejszy konkurs przyrodniczy na świecie

To obecnie najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs poświęcony fotografii przyrody, przeznaczony dla profesjonalistów i amatorów, a także dla młodzieży i dzieci.

Nagrody zdobywają ci, którzy w obrazach łączą oryginalne spojrzenie, łut szczęścia i znajomość przyrody. Wcale nie musi oznaczać to „uzbrojenia” w najlepszy sprzęt i odbywania wojaży po całym świecie.

Każdego roku na konkurs wpływa 40–50 tys. zdjęć wykonywanych przez ponad 4 tys. fotografów z ponad 90 krajów. Jałowe pustynie, wzniosłe granie, gęste tropikalne dżungle czy otwarty ocean – te zdjęcia są nie tylko wizualnymi „ambasadorami” świata dzikiej przyrody, ale ukazują też artystyczną perfekcję twórców, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody uchwyconej przez fotografów w jej całej wspaniałości.

Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – ciągle się przeplatają, raz za razem. O większości z tych codziennych dramatów nic nie wiemy. Dzięki temu, że fotografowie z całego świata uchwycili niektóre z tych momentów, możemy je zobaczyć i kontemplować. Czasem to zwyczajne chwile, czasem zupełnie wyjątkowe. Jedne dodają otuchy, a inne każą zadać sobie pytanie o nasz wpływ na przyrodę.

Dzięki temu wystawa zyskuje walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to rozbudzając w nas potrzebę dbania o jej przyszłość. Wystawa, oprócz Polski, jest prezentowana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, a każdego roku zwiedza ją ponad milion osób.

Otwarcie wystawy „Fotografia dzikiej przyrody 2002-2016” odbędzie się 3 stycznia o godz. 17 w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego przy placu Jana III Sobieskiego 2. Zobaczymy ją do 25 lutego.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
około 1 godziny temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
2 godzin temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
3 godzin temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
6 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
6 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
7 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.