Czytasz: Wojewódzkie obchody 11 listopada

Wojewódzkie obchody 11 listopada

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach

Obchody święta 11 listopada w Katowicach rozpoczęły się uroczystą Mszą w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora Skworca. Metropolita katowicki w swoim kazaniu zawarł wiele politycznych wątków. Podziękował za ustawy wspierające rodzinę oraz wskazał na oczekiwania Ślązaków wobec rządzących.

My, obywatele Polski, żyjący na Górnym Śląsku, spodziewamy się ustawy o metropolii i ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Podzielamy również oczekiwania przedsiębiorców, oczekiwania nowych, sprzyjających przedsiębiorczości regulacji dotyczących podatków, a właściwie ich kompleksowego i stabilnego uregulowania. Oczekujemy, podzielamy oczekiwania, wspieramy.

Mówił również o konieczności przełomu. Przełomu onejmujace kwestie etyki, kultury, polityki, gospodarki i regulacji w relacji między państwem a obywatelem.

Słów arcybiskupa słuchali m.in. Minister Grzegorz Tobiszowski, Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek, Marszałek Wojciech Saługa i Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Po mszy nastąpił przemarsz ulicami Katowic przed pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego.

U stóp pomnika przemawiał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Niepodległość to spełnienie marzeń kilku pokoleń Polaków. Odzyskaliśmy ją, bo zaczęliśmy mieć wszystko to, co jest potrzebne do działania sprawnego państwa. 

Przed pomnikiem wieńce złożyli przedstawiciele ministerstw, parlamentarzyści, samorządowcy, lokalni aktywiści i reprezentanci służb mundurowych.

Defilada ulicą Jagiellońską z udziałem kompanii honorowych oraz pokaz mażoretek przy muzyce orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyła część oficjalną.