Czytasz: Strzelanina w Wiszni Małej! Nie żyje policjant

Strzelanina w Wiszni Małej! Nie żyje policjant

Sceny jak z filmów akcji. Po włamaniu do bankomatu przestępca zaczął strzelać do policjantów.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:44

Szymczyk: zabity napastnik miał 42 lata, wielokrotnie notowany

Mężczyzna zabity podczas próby włamania do bankomatu w miejscowości Wisznia Mała miał 42 lata, był wielokrotnie notowanym m.in. za przestępstwa przeciwko mieniu i udział w grupie przestępczej - poinformował szef KGP Jarosław Szymczyk.

- Zabity napastnik miał 42 lata. Mieszkaniec województwa wielkopolskiego, wielokrotnie notowany w naszych systemach za przestępstwa przeciwko mieniu, przestępczość związaną z kradzieżami pojazdów, włamaniami, a także notowany w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej - powiedział na konferencji prasowej Komendant Główny Policji.

Policja zatrzymała też współsprawcę tego przestępstwa, który czekał w zaparkowanym nieopodal samochodzie. To 41-letni mieszkaniec województwa pomorskiego, również notowany za przestępstwa przeciwko mieniu i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

- W wyniku podjętych dalszych działań zatrzymaliśmy trzecią osobę związaną z tymi dwoma sprawcami, której nie było na miejscu zdarzenia, ale widzieliśmy wcześniej, że współpracuje z tymi dwoma osobami. To mieszkaniec powiatu legionowskiego. W tej chwili trwają z zatrzymanymi czynności - mówił szef policji.

Włamanie do bankomatu w Wiszni Małej

Szymczyk przekazał, że ok. godziny 23 w sobotę policja uzyskała informację, że ma miejsce próba włamania do bankomatu, wolnostojącego, obudowanego kontenerem, w miejscowości Wisznia Mała (Dolnośląskie).

- Sprawca po wyłamaniu drzwi kontenera dostał się na zaplecze tego bankomatu; zamknął się w kontenerze i próbował dokonać włamania do bankomatu - tłumaczył Szymczyk.

Jak mówił, z uwagi na fakt, że tego typu przestępstw często dokonuje się z użyciem materiałów wybuchowych, postanowiono o użyciu samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego policji, szkolonych i przygotowywanych do zatrzymywania najbardziej niebezpiecznych przestępców.

- Na miejsce udały się dwie drużyny z tegoż pododdziału, czyli 12 funkcjonariuszy, którzy postanowili dokonać zatrzymania sprawcy wewnątrz kontenera. Kiedy podchodzili do kontenera, drzwi wejściowe zostały otwarte i bez żadnych skrupułów przebywający wewnątrz bandyta otworzył do funkcjonariuszy ogień z broni automatycznej - mówił Szymczyk.

Strzelanina w Wiszni Małej. Jak zginął policjant?

Dodał, że na czele grupy funkcjonariuszy policji, szedł policjant z tarcza balistyczną.

- Niestety siła strzałów, które trafiły w tarczę, była tak duża, że spowodowała odrzucenie tego policjanta i częściowe odsłonięcie pozostałej grupy policjantów. W tym momencie prawdopodobnie strzały dosięgły pozostałych funkcjonariuszy. Policjanci odpowiedzieli również ogniem, co spowodowało, że bandyta w kontenerze zginął na miejscu - powiedział szef KGP.

Zginął antyterrorysta, trzech policjantów zostało rannych.(PAP)

autorzy: Aneta Oksiuta, Roman Skiba

AKTUALIZACJA GODZ. 10:13

Szef KGP: wstępnie oceniamy, że nie było błędów w organizacji akcji, w której zginął policjant

Według wstępnych ustaleń nie było błędów w organizacji akcji policji wobec próby włamania do bankomatu w miejscowości Wisznia Mała, podczas której zginął policjant, a trzech zostało rannych - powiedział Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk. Podczas akcji doszło do wymiany ognia.

- Z tych wstępnych ustaleń, wstępnych sprawdzeń nie definiujemy błędów w organizacji tych działań. Oceniamy je zgodnie ze sztuką policyjną i z taktyką działań tego typu sytuacjach - powiedział szef KGP w niedzielę na konferencji prasowej.

Jak mówił Szymczyk, policja otrzymała informacje o próbie włamania się do bankomatu w miejscowości Wisznia Mała w sobotę ok. godz. 23. Na miejsce udały się dwie drużyny antyterrorystów; 12 policjantów.

Chodziło o wolnostojący bankomat obudowany specjalnym kontenerem, do którego włamał się sprawca. Mężczyzna otworzył ogień do funkcjonariuszy znajdujących się za tarczą balistyczna; siła uderzenia pocisków była tak duża, że tarcza odsłoniła policjantów. Jeden z policjantów zginał, trzech zostało rannych. W strzelaninie zginął też napastnik, drugi z bandytów został zatrzymany na miejscu.

- Jeśli chodzi o przebieg tego zdarzenia, cały czas trwają na miejscu czynności zwiane z zabezpieczeniem śladów, czynności dochodzeniowo-śledcze pod nadzorem prokuratury, z udziałem biegłych sądowych i biegłych z laboratoriów kryminalistycznych - powiedział Szymczyk.

- Zbieramy ślady, zabezpieczamy je, żeby w pełni udokumentować przebieg tego zdarzenia. Są również na miejscu funkcjonariusze, którzy wykonują czynności kontrolne pod względem sprawdzenia procedur, które zostały zastosowane przy tych działaniach - tłumaczył. (PAP)

autorzy: Aneta Oksiuta, Roman Skiba

AKTUALIZACJA GODZ. 08:32

W wymianie ognia z przestępcami zginął policjant; trzech zostało rannych

Jeden policjant zginął, a trzech zostało rannych w efekcie wymiany ognia z przestępcami próbującymi włamać się do bankomatu w miejscowości Wisznia Mała pod Wrocławiem. W strzelaninie zginął też napastnik, drugi z bandytów został zatrzymany.

Strzelanina w Wiszni Małej

Do tragicznych w skutkach wydarzeń doszło około północy z soboty na niedzielę w miejscowości Wisznia Mała w powiecie trzebnickim. - Policjanci, którzy podjęli działania związane z zatrzymaniem sprawców włamania do bankomatu na gorącym uczynku, zostali ostrzelani z broni maszynowej przez jednego z bandytów - przekazał PAP rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski.

Policjanci odpowiedzieli strzałami. Podczas wymiany ognia zginął jeden z funkcjonariuszy oraz przestępca, który zaczął strzelać do policjantów. Trzech innych policjantów zostało rannych. "Zostali oni przewiezieni do szpitala. Na szczęście w ich przypadku obrażenia nie zagrażają życiu" - podał Petrykowski.

Drugi z sprawców napadu został zatrzymany przez policję.

Petrykowski poinformował, że rodzina tragicznie zmarłego policjanta została objęta pomocą psychologiczną.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

GODZ. 08:07

Policja: zginął policjant, sprawca przestępstwa otworzył ogień z broni maszynowej

Jeden policjant zginął, trzech zostało rannych, gdy podczas zatrzymania na gorącym uczynku podejrzanych o włamania do bankomatu sprawca otworzył ogień z broni maszynowej - podała policja.

Wcześniej rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski podał, że policjanci złapali na gorącym uczynku przestępców próbujących włamać się do bankomatu. - Doszło do wymiany ognia - powiedział PAP.

- Przykra informacja. Podczas zatrzymania na gorącym uczynku podejrzanych o włamania do bankomatu sprawca otworzył ogień z broni maszynowej w kierunku policjantów, którzy w obronie własnej oddali strzały. Niestety jeden z policjantów zginął, a 3 jest rannych - podała policja na Twitterze.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP wynika, że w strzelaninie zginęły dwie osoby, policyjny antyterrorysta i napastnik. (PAP)

 autor: Piotr Doczekalski

Czytaj więcej