Czytasz: Cyberataki. Co nam zagraża?

Cyberataki. Co nam zagraża?

Piątkowe cyberataki dotknęły ponad 200 tysięcy podmiotów w co najmniej 150 krajach. Czym jest oprogramowanie ransomware i jak się przed nim uchronić?

Wirus WannaCry atakuje

Przypomnijmy, że atak cybernetyczny dotknął 200 tys. podmiotów w co najmniej 150 krajach.

AKTUALIZACJA: Wirus WannaCry pochodzi z... Korei Północnej?

Ofiarą wirusa WannaCry padły m.in. koncerny motoryzacyjne Renault, Nissan, hiszpański gigant telekomunikacyjny Telefonica, niemieckie koleje Deutsche Bahn, amerykańskie przedsiębiorstwo spedycyjne FedEx, ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji i kilka uniwersytetów w Chinach.

>> CZYTAJ: Ponad 200 tysięcy ofiar cyberataków <<

Na chwilę obecną nie ma oficjalnych informacji, dotyczących cyberataków na Polskę. Jednak żyjemy w globalnej wiosce, w której ponad połowa Polaków ma dostęp do sieci. Złośliwe oprogramowanie czyha. Warto wiedzieć, jak działa wirus WannaCry i co zrobić, gdy zainfekuje nasz komputer.

WannaCry - CZYM JEST ZŁOŚLIWE OPROGRAMOWANIE RANSOMWARE?

Złośliwe oprogramowanie (występujące pod nazwami WannaCrypt, bądź WanaCrypt lub Wcry) usiłuje nawiązywać łączność z niezarejestrowaną domeną.

- Zmusza użytkownika do zapłacenia okupu najczęściej za szyfrowanie danych. Jeśli mamy dla przykładu otwarty Exel, to nagle oprogramowanie może zaszyfrować arkusz i za odszyfrowanie kazać sobie zapłacić 10 dolarów - tłumaczy Maciej Broniarz, architekt bezpieczeństwa i systemów informatycznych, kierownik Działu Sieci Komputerowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Oprogramowanie ransomware WannaCry było rozsyłane przez zainfekowane załączniki w wiadomościach poczty elektronicznej. Kampania spamowa wykorzystywała e-maile z wezwaniami do zapłaty faktur, ofert pracy czy ostrzeżeniami bezpieczeństwa. Otwarcie załączników mogło powodować infekcję komputerów.

WannaCry - JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED CYBERATAKIEM?

Zdaniem architekta bezpieczeństwa i systemów informatycznych, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać przy korzystaniu z komputera. Przede wszystkim należy robić kopie zapasowe danych, czyli back-upy. Warto przenosić pliki na inny dysk zwykły, sieciowy lub USB.  

- Złośliwe oprogramowanie ransomware wykorzystuje lukę w Windowsie, dlatego jego aktualizacja to absolutna konieczność - wyjaśnia Broniarz.

Trzecią rzeczą jest posiadanie aktywnego programu antywirusowego z firewallem na komputerze, aby mieć pod kontrolą wszystkie pliki oraz widzieć, kto i jak się z nami łączy.

“MUSZTARDA PO OBIEDZIE”

Jeśli wirus WannaCry zainfekuje nasz komputer to musimy wyczyścić komputer ze wszystkich danych, sformatować i wgrać system na nowo. Przywrócić pliki możemy z uprzednio zrobionej kopii zapasowej.

dr Jan Zając
fot. Dawid Chatkiewicz

WIRUSY WannaCry NA FACEBOOKU

Wirusy komputerowe nie tylko przenoszone są przez pocztę elektroniczną, ale również przez popularny serwis społecznościowy. Bazują na podstawie linków z sensacyjnymi treściami, najczęściej związanymi ze śmiercią znanych osób.


>> CZYTAJ: Lamborghini za udostępnienie. Na Facebooku wyłudzają dane <<


Zdaniem dra Jana Zająca z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, prezesa zarządu Sotrender, bardzo często użytkownicy internetu bezrefleksyjnie klikają w kontrowersyjne nagłówki, przechodząc tym samym na podejrzane strony.

- Po pierwsze, dostajemy w ten sposób wirusa na komputer, po drugie, przyczyniamy się do dalszego udostępniania tej informacji na portalu - tłumaczy dr Zając.

Jak zauważa psycholog, przeciętny użytkownik internetu powinien zakładać, że wszystko to, co udostępnia i wrzuca do internetu, może się w pewnym momencie stać publiczne. W związku z tym warto dwa razy się zastanowić co wrzucamy oraz gdzie logujemy się przez nasz profil w serwisie społecznościowym, ponieważ nasze dane mogą być wykorzystane przez oszustów lub hakerów w przyszłości.

Czytaj więcej