Czytasz: Wilgotnościomierz - nowa broń w walce ze smogiem!

Wilgotnościomierz - nowa broń w walce ze smogiem!

Straż Miejska w Katowicach dostała do swojego wyposażenia nowe urządzenie – wilgotnościomierz. Służy do pomiaru wilgoci drewna, którym palimy w domach.

Dzięki nowemu urządzeniu strażnicy miejscy będą mogli sprawdzić, czy mieszkańcy Katowic palą w domu drewnem, którego wilgotność wynosi ponad 20%. To górna granica wilgotności drewna, która została zawarta w uchwale antysmogowej. W chwili obecnej takie pomiary mają wyłącznie charakter edukacyjny. Jednak w przyszłości palenie zbyt wilgotnym drewnem może skończyć się otrzymaniem mandatu. Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń grzywna wynosi od 20 zł do 5000 zł, przy czym przy postępowaniu mandatowym można nałozyć grzywnę w wysokości do 500 zł.

Dlaczego palenie zbyt wilgotnego drewna jest szkodliwe?

Spalenie wilgotnego drewna prowadzi do znacznej emisji szkodliwych dla zdrowia substancji. Takie drewno jest mniej wydajne energetycznie, gdyż część energii spalania zostaje zużyta do odparowania wilgoci. Przekłada się to również na koszty ogrzewania, ponieważ mokrego drewna trzeba spalić dużo więcej.

Aktualne cele pomiarów:

  • Kształtowanie świadomości mieszkańców w zakresie ochrony środowiska oraz zagrożeń dla zdrowia człowieka, wynikających ze spalania odpadów.
  • Promowanie działań, które będą ograniczać emisję szkodliwych dla zdrowia substancji, a tym samym będą wpływać na lepszą jakość powietrza w Katowicach i województwie.
  • Wzbogacenie wiedzy mieszkańców województwa na temat smogu i jego konsekwencji. 

 

Tak wygląda wilgotnościomierz

wilgotnościomierz

 

Czytaj więcej