Czytasz: Wielki Piątek dniem wolnym od pracy?

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy?

Tak zadecydowali Węgrzy, a wcześniej kilkanaście innych europejskich krajów. Co z Polską?

W kilkunastu krajach w Europie Wielki Piątek jest dniem wolny od pracy. W ubiegłym tygodniu parlament węgierski postanowił do nich dołączyć. Minister ds. zasobów ludzkich Zoltan Balog, który był jednym z wnioskodawców, uważa, że liczba dni wolnych od pracy niekoniecznie ma wpływ na gospodarcze wyniki kraju. Balog stwierdził więc, że Węgry na dodatkowy dzień wolny mogą sobie pozwolić.


Minister uważa też, że decyzja ta jest ważnym krokiem na drodze do odbudowania fundamentów kultury chrześcijańskiej.

Tymczasem nasi ekonomiści przypominają, że wolny Wielki Piątek mają przede wszystkim kraje, w którym dominują ewangelicy i protestanci.

- Ten dzień jest przez nich bardziej uświęcony – mówi dr hab. Jan Czempas z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Dlatego też -  jak mówi - w Niemczech czy w Szwajcarii tylko w niektórych landach Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Zupełnie inaczej jest w krajach katolickich, np. we Włoszech.

Czy Polaków stać by było na dodatkowy dzień wolny?

- Trudno jest to wyliczyć. Podobno kraju nie było stać na program 500 plus, a teraz okazuje się, że jednak go stać - mówi Czempas.

Ekonomista zauważa, że w Polsce już większość firm i instytucji w tym dniu skraca swój dzień pracy lub w ogóle z niego rezygnuje. Podobnie jest również w Wigilię. Oznaczałoby to więc debatę w sprawie nie jednego, a kilku dni wolnych więcej w ciągu roku.

Czempas mówi, że w pewnym sensie można na nich zaoszczędzić, chociażby na dojazdach. Ponadto jak zauważa ekonomista, pracownik, który przychodzi do pracy tylko na kilka godzin, niekoniecznie jest wydajny tak jak zwykle. Jego myśli krążyć już mogą przecież wokół wielkanocnego stołu.

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy może być więc opłacalny? - Zależy kto będzie liczył, jeden policzy, że absolutnie się nie opłaca, a inny, że gospodarka jest w stanie to znieść - sumuje Czempas.

Czytaj więcej