Czytasz: Wakacyjna praca dla młodzieży? Jest w czym wybierać!

Wakacyjna praca dla młodzieży? Jest w czym wybierać!

Maturzyści już pracują. Ile mogą zarobić?

Dziś w Cieszynie odbywają się pierwsze Targi Przedsiębiorczości Pracy i Edukacji. Ofert pracy dla młodych nie brakuje. Z tych pierwszych i na długoterminowych umowach skorzystali już tegoroczni maturzyści. Większość z nich podjęła pracę w gastronomii i na produkcji.

Formalnie do hufców pracy wakacyjne oferty zaczną spływać 19 czerwca, ale już teraz jest w czym wybierać. Anna Stokłosa ze Śląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczego Hufca Pracy mówi, że osoby niepełnoletnie również mogą podjąć pracę, ale tylko lekką.

- Niepełnoletni pracują zazwyczaj przy kolportażu ulotek, na promocji lub przy wykładaniu towaru w marketach – wymienia Stokłosa.

Osoby pełnoletnie mogą wybierać w pełnym wachlarzu ofert pracy. Pracodawcy szukają pracowników ochrony, osób do obsługi portali społecznościowych, pracownik produkcji, magazynierów, pakowaczy i pomocy do pracy w sekretariacie. To dopiero początek, bo jak podkreśla Stokłosa, wakacyjne oferty dopiero zostaną uruchomione.

Oferty się powielają 

Każdego roku poszukiwani są pracownicy fizyczni, głównie w sektorze budowlanym, ale też w handlu i gastronomii. W ubiegłym roku młodzież z hufca pracowała także przy organizacji pikników firmowych czy na pokazach pirotechnicznych Air Show. Zatrudnienie młodzi znajdowali pracując na kasach czy jako hostessy.

Praca wyjazdowa 

Ci, którzy chcieliby połączyć przyjemne z pożytecznym, pracę mogą podjąć w nadmorskich kurortach. W jednym z obiektów turystycznych w Rowach poszukują do pracy pokojówki, kelnerki i pomoc kuchenną. Przebierać można też w ofertach pracy w naszych ślaskich hotelach, ale te nie gwarantują zakwaterowania.

Praca wyjazdowa załatwiana przez hufce pracy jest bezpieczna. Jak mówi Stokłosa, młodzież wyjeżdża zawsze z opiekunem i przez cały pobyt jest pod jego nadzorem. Stokłosa przestrzega by młodzież, która zdecyduje się na podjęcie pracy wyjazdowej na własną rękę, wcześniej się zabezpieczyła. Podstawą jest umowa, w dobie internetu pracodawca podpisaną może przesłać mailowo i tą samą drogą można ją odesłać.

Najmniej 13 zł za godzinę 

Młodzież najczęściej zatrudniana jest na umowy zlecenie. Stawka minimalna wynosi 13 zł za godzinę pracy, ale przy pracach cięższych lub wykonywanych na wolnym powietrzu zarobić można nawet 16 zł za godzinę.

We wtorek kolejne targi pracy dla młodzieży odbędą się w Sosnowcu. Zjadą się tam pracodawcy z różnych branż, którym zależy na zatrudnieniu, głównie młodych osób. Warto zabrać ze sobą CV.

Czytaj więcej